Gospodarstvo

Samo drobiž je prišel na cilj

Strasbourg, 18. 11. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Od predpristopne pomoči za nove članice je bilo le dva odstotka denarja namenjenega za končne uporabnike.

Glavna osumljenca, generalni direktor Eurostata Yves Franchet in vodja informacijskega oddelka Eurostata Daniel Byk naj bi namreč v 90. letih minulega stoletja vsoto 900.000 evrov, ki je bila namenjena Eurostatu, preusmerila na drug račun v Luxembourgu, kjer so se za njo zabrisale sledi.

Sistem izplačevanja predpristopne pomoči Evropske unije državam kandidatkam za članstvo v povezavi bi bilo treba izboljšati, meni Evropsko računsko sodišče, ki je danes objavilo redno letno poročilo o finančnem poslovanju EU. V njem je ob sicer splošnem zadovoljstvu s prikazom prihodkov in odhodkov izrazilo tudi nekaj pomislekov glede računovodskega sistema Evropske komisije, menilo pa je tudi, da je časovni okvir, v katerem si je komisija zadala, da bo računovodski sistem modernizirala do leta 2005, "preveč optimističen".

Sodišče je med drugim opozorilo, da je 7,4 milijarde evrov sredstev iz evropskega proračuna ostalo neporabljenih in kritiziralo počasno uresničevanje programa predpristopne pomoči Sapard, ki je namenjen spodbujanju razvoja podeželja v kandidatkah za članstvo v povezavi. Odkar je bil program pred tremi leti vzpostavljen, sta namreč le dva odstotka sredstev, ki so bila dodeljena v ta namen, dosegla končne koristnike, opozarja sodišče.

Kje so obtičali večji bankovci?
Kje so obtičali večji bankovci? FOTO: Reuters

Na področju kmetijske politike so izplačila spremljale številne napake, je tudi zapisalo računsko sodišče v letošnjem poročilu, predvsem v povezavi z izplačevanjem letnih premij kmetom. Tveganja za napake so zaradi gibljivosti čred in zapletenih predpisov še večja. Kot počasno in premalo učinkovito je sodišče ocenilo tudi delovanje Evropskega razvojnega sklada, medtem ko je bilo z dokumenti o izdatkih za administracijo v splošnem zadovoljno.

Poročilo Evropskega računskega sodišča bo Evropskemu parlamentu služilo kot podlaga za odločitev, ali naj potrdi finančno poslovanje EU za leto 2002.

Komisijo pa čakajo še novi pritiski, saj je leta 2002 nekdanja glavna računovodkinja Marta Andreasen komisijo javno obtožila goljufij in neustreznega vodenja računov, poroča EUobserver. "Če naj se položaj izboljša, bo treba še bolj okrepiti upravne sisteme komisije in držav članic ter pospešiti proces reform," je evropskim parlamentarcem dejal predsednik računskega sodišča Juan Manuel Fabra Valles.

Spomnil je tudi na škandal, povezan z evropskim statističnim uradom Eurostat in dejal, da je "vse zlorabe nujno treba obravnavati takoj". "Žalostno in strašljivo je, da se spopadamo s prakso, za katero smo menili, da je izkoreninjena," je dejal Fabra Valles.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10