Samoprijave so še vedno možne najpozneje do izdaje odmerne odločbe, do začetka davčnega inšpekcijskega nadzora ali do začetka postopka o prekršku oziroma kazenskega postopka.
Kot so danes sporočili z Dursa, jih je od navedenega skupnega števila oddalo napovedi 161 zavezancev za odmero akontacije dohodnine iz oddajanja premoženja v najem, navezujejo pa se na 178 nepremičnin. Skupni znesek davčne osnove znaša 242.239 evrov, akontacija dohodnine pa 36.080 evrov. Pri preostalih 130 napovedih gre za odmero davka od premoženja. Prejeli so tudi 18 izjav o neoddajanju nepremičnin ter nekaj prijav tretje osebe.
Durs na podlagi podatkov o lastništvu nepremičnin predvideva, da jim več zavezancev še vedno ni posredovalo napovedi, čeprav naj bi imeli v lasti stavbe oziroma dele stavb, za katere ne plačujejo vseh predpisanih dajatev. Zoper zavezance bodo po uvedbi davčnega postopka ugotavljanja dejanskega stanja in/ali po izdaji odmerne odločbe izrekli tudi predpisano globo.
Trenutno potekajo postopki ugotavljanja dejanskega stanja na podlagi dostopnih podatkov in prejetih samoprijav, zavezancev pa v postopke še niso vključevali. Z individualnim pozivanjem zavezancev in njihovim vključevanjem v postopke ugotavljanja dejanskega stanja bodo začeli predvidoma jeseni. Samoprijave so tako še vedno možne do izdaje odmerne odločbe, do začetka davčnega inšpekcijskega nadzora ali do začetka postopka o prekršku oziroma kazenskega postopka.
Če zavezanec ne vloži davčne napovedi ali ne vloži davčne napovedi v roku, je za tako ravnanje predvidena globa od 200 do 400 evrov. Z globo od 400 do 1200 evrov pa se kaznuje za prekršek posameznika, če v davčni napovedi navede neresnične, nepravilne ali nepopolne podatke.
Zavezancem bodo v primeru ugotovljenega dohodka iz oddajanja premoženja v najem poleg izrečene globe izdali tudi odmerno odločbo na podlagi primerljivih podatkov iz napovedi na območju, na katerem nepremičnina leži. V primeru ugotovljenega dohodka za odmero davka od premoženja pa bo davčni organ po uradni dolžnosti vodil davčni postopek, ugotovil dejansko stanje, izdal odmerno odločbo in vodil prekrškovni postopek ter kršiteljem izrekel sankcijo globe.
222.000 ljudi ima v lasti dve ali več stanovanj
Na Dursu so sicer od fizičnih oseb prejeli 35.584 napovedi glede oddajanja nepremične v najem fizičnim osebam. Vseh zavezancev za oddajanje premoženja v najem (tako fizičnim kot pravnim osebam) pa je bilo v letu 2009 okoli 66.000.
Skupni znesek davčne osnove je znašal približno 27,5 milijona evrov, akontacija dohodnine pa približno 6,8 milijona evrov. Sicer pa je skupni znesek davkov iz oddajanja premoženja v najem tako fizičnih kot pravnih oseb znašal slabih 28 milijonov evrov, so še pojasnili na Dursu.
Po podatkih Geodetske uprave (Gurs) ima 344.000 fizičnih oseb v lasti dve ali več nepremičnin, 222.000 oseb pa dve ali več stanovanj, od tega pa jih je 52 takšnih, ki imajo v lasti tri ali več stanovanj. 207.000 fizičnih oseb ima v lasti enega ali več poslovnih prostorov.
Kot so poudarili na Dursu, podatki Gursa o lastnikih stanovanj še ne pomenijo, da vsi lastniki stanovanja dejansko dajejo v najem. Dejanskemu številu se nameravajo na Dursu tako približati s postopki ugotavljanja.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.