Gospodarstvo

Sankcije na Hrvaškem?

Zagreb/Bruselj//Washington, 11. 12. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Umano/B.Meško
Komentarji
0

Združene države Amerike grozijo Hrvaški s sankcijami v okviru Svetovne trgovinske organizacije (WTO) zaradi namere po vzpostavitvi moratorija na uporabo gensko spremenjenih organizmov (GSO).

Aktivisti Greepeacea zahtevajo prepoved gensko spremenjenih organizmov
Aktivisti Greepeacea zahtevajo prepoved gensko spremenjenih organizmov FOTO: Reuters

Mednarodne nevladne organizacije so obtožile ZDA zaradi ustrahovanja hrvaške vlade, ki je nameravala sprejeti moratorij na uporabo gensko spremenjenih organizmov.

Junija letos so štiri hrvaška ministrstva sprejela predlog zakona o prepovedi uporabe, gojenja in dajanja GSO na trg. Prepoved naj bi veljala, dokler hrvaška vlada ne bi pripravila zakonodaje, ki bi urejala to področje. Septembra so ZDA začele izvajati pritiske na hrvaške oblasti, s čimer želijo preprečiti sprejetje zakona.

Evropska unija je nove GSO že prepovedala

Le kaj skriva vsebina konzerve?
Le kaj skriva vsebina konzerve? FOTO: Dare Čekeliš

"Nedopustno je, da se ZDA vmešavajo in vsiljujejo svoje trgovinske prioritete na račun varstva okolja in zdravja ljudi," je dejal Damjan Bogdanović iz nevladne organizacije Zelena Akcija (Friends of the Earth Hrvaška). "Države članice EU so sprejele moratorij na odobritev novih GSO. Ne vidim razloga, zakaj bi morali Hrvaški preprečiti tako ravnanje."

Moratorij, ki ga je EU sprejela leta 1999 in ki ga je nedavno tudi potrdila zagotavlja, da se z GSO ne bo trgovalo do vzpostavitve novega zakonodajnega okvira. V Evropski uniji v zadnjih treh letih niso odobrili uporabe nobenega novega GSO .

Genska koruza, namenjena živini, v človeški hrani

ZDA v pismu hrvaški vladi zatrjujejo, da so živila pridobljena s pomočjo genskega inženirstva enako varna kot konvencionalna živila. Hkrati pa ameriške nevladne organizacije v pismu podpore hrvaškemu ministrstvu za okolje izjavljajo, da sta zakonodajni okvir in politika nadzora v ZDA nezadovoljiva, kar potrjuje tudi afera s koruzo StarLink.

Predstavnik japonske zveze potrošnikov protestira z vrečko gensko spremenjene koruze StarLink
Predstavnik japonske zveze potrošnikov protestira z vrečko gensko spremenjene koruze StarLink FOTO: Reuters

Oktobra lani so gensko spremenjeno koruzo s komercialnim imenom StarLink našli v velikem številu živil in semen, namenjenih prehrani ljudi, čeprav je bila koruza zaradi potencialne alergenosti odobrena le za krmo živalim. Kontaminacijo so odkrili tudi na Japonskem in v Južni Koreji. Temu je sledil umik več kot 300 izdelkov s trga, ki vsebujejo koruzne sestavine.

Tveganje za zdravje ni izključeno

V nasprotju z trditvijo ameriške vlade je tudi izjava ameriškega odbora strokovnjakov za alergije, v kateri navajajo, da ni dovolj podatkov, na podlagi katerih bi lahko z gotovostjo določili količino koruze StarLink, ki jo ljudje lahko uživajo brez tveganja za zdravje.

Po besedah Ize Kruszewske iz nevladne organizacije Anped s sedežem v Amsterdamu je nesprejemljivo, da "ZDA kljub nesposobnosti nadziranja uporabe gensko spremenjenih organizmov, vsiljujejo drugim državam po svetu svoj zakonodajni okvir".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10