Delniška družba Sava je lastnica 1.715.814 delnic oziroma 23,83-odstotnega lastniškega deleža Abanke Vipa. Pomemben delež te tretje največje banke v Sloveniji je Sava pridobila leta 2007 in ga leto pozneje s sodelovanjem pri dokapitalizaciji Abanke Vipa tudi ohranila.
Kot pojasnjujejo v Savi, je bila takratna naložba v Abanke Vipa tesno povezana s strategijo razvoja bančnega stebra v smeri povezovanja Gorenjske banke in Abanke Vipa. Sava je bila namreč takrat že lastnica 45,9-odstotnega lastniškega deleža Gorenjske banke in ocena sinergijskih učinkov združitve obeh bank je nakazovala na potencialno nadpovprečno rast, s tem pa posledično tudi na rast vrednosti Savinih finančnih naložb.
Interes Save kot pomembne delničarke v obeh bankah je vseskozi bil, da do poenotenja pričakovanj njunih delničarjev in s tem do želene združitve pride čim hitreje, poudarjajo v družbi. Razhajanja med delničarji ene in druge banke glede ustreznosti menjalnega razmerja na osnovi ocenjenih vrednosti obeh bank pa so bila prevelika, zato je po dolgotrajnih usklajevanjih projekt združevanja letos pomladi zašel v slepo ulico in se ustavil, nadaljujejo.
Uprava Save je predlagala tudi druge možnosti za združitev obeh bank, vendar prizadevanja niso bila uspešna. Uprava Save je zato ocenila, da nadaljnje vztrajanje v tej smeri ni smiselno, "saj ni verjetno, da bi do združitve v doglednem času lahko dejansko tudi prišlo".
Potrebo po odprodaji naložbe v Abanko Vipa po navedbah kranjske družbe v tem času narekujejo tudi drugi poslovni razlogi, še pojasnjujejo v Savi. Ekonomsko okolje se je v zadnjih dveh letih namreč močno spremenilo, s tem pa tudi razmere, v katerih delujejo lastniki delnic Abanke Vipa, med njimi tudi Sava.
Dezinvestiranje naložbe Save v Abanko Vipa je po navedbah iz Save utemeljeno zlasti zaradi potrebe po znižanju finančnih obveznosti. Neto zadolženost Save, ki je konec oktobra znašala okrog 281 milijonov evrov, bi se z odprodajo naložbe v Abanko Vipa bistveno znižala, s tem pa tudi stroški financiranja. Sava bi z odprodajo deleža v Abanki Vipa močno izboljšala tudi kapitalsko strukturo.
Na podlagi dane podpore nadzornega sveta Save bo uprava Save skupaj z drugimi delničarji Abanke Vipa, ki so potrdili sodelovanje pri prodaji delnic in katerih skupni lastniški delež že presega 50 odstotkov, pristopila k skupni prodaji, h kateri bodo povabljeni tudi drugi zainteresirani delničarji.
Iz uprave družbe Vipa Holding so prek spletnih strani Ljubljanske borze že sporočili, da pristopajo k skupni prodaji. Vipa Holding ima v banki 3,71-odstotni delež.
Sava končala z izgubo
Skupina Sava je kljub ugodnemu poslovnemu izidu v gumarstvu letošnje devetmesečje končala z 80,3 milijona evrov izgube, izguba matične družbe pa je v tem obdobju znašala 62,2 milijona evrov. Izguba je predvsem posledica slabitev finančnih naložb v višini 81,1 milijona evrov, predvsem v povezavi z nakelskim Merkurjem.
Kot so sporočili iz kranjske družbe, gospodarsko okolje za poslovanje družb skupine Sava še vedno ni ugodno. Odlični rezultati izvajanja protikriznih in razvojnih ukrepov so tako še vedno vidni predvsem v gumarstvu, medtem ko ostale dejavnosti zaostajajo tako za lanskoletnimi izidi kot tudi za poslovnimi načrti.
Družbe iz skupine so v prvih devetih mesecih tako ustvarile poslovne prihodke v višini 145,3 milijona evrov, kar je 10 odstotkov več od tistih, ki so bili doseženi v enakem lanskem obdobju. Prihodki od prodaje skupine so medtem znašali 132,8 milijona evrov, kar pa je za odstotek manj kot v enakem lanskem obdobju.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.