Po sestanku z ameriško svetovalko na nacionalno varnost Condoleezzo Rice je savdski veleposlanik v ZDA princ Bandar bin Sultan zagotovil, da Savdska Arabija ne bo pristala na pomanjkanje surove nafte. "V nasprotnem primeru bo prizadeto svetovno gospodarstvo, kar bi prizadelo tudi Savdsko Arabijo," je povedal bin Sultan.
Organizacija držav izvoznic nafte OPEC se je namreč kljub visokim cenam surove nafte odločila, da bo s 1. aprilom zmanjšala količino načrpane nafte na 23,5 milijona sodčkov na dan. S tem je OPEC v sredo na svojem zasedanju na Dunaju potrdil svojo odločitev, ki jo je sprejel že februarja.
Mednarodna agencija za energijo IEA kritizira odločitev OPEC. "Dolgoročno visoke cene nafte spodkopavajo okrevanje svetovnega gospodarstva," je objavilo predsedstvo IEA na svojem zasedanju v Istanbulu. Po ocenah IEA bi bila lahko gospodarska last na svetovni ravni v zadnjih dveh letih višja za pol odstotka, če cene nafte ne bi ostale na visoki ravni iz leta 2001. Podražitve nafte v mnogih državah uvoznicah povzroča visoko brezposelnost in velike primanjkljaje državnih proračunov. Pri tem so po mnenju IEA še posebej prizadete revnejše države.
Energetska politika mora "najti ravnovesje med energetsko varnostjo, gospodarsko rastjo in varovanjem okolja", je objavila IEA. Zmanjšane zaloge nafte v industrijskih deželah ogroža varnost preskrbe in povzroča velika nihanja cen. Iraška vojna je po mnenju IEA z vso ostrino pokazala, da obstaja realna nevarnost prekinitve preskrbe z nafto. OPEC, ki predstavlja tretjino držav z naftnimi zalogami, vidi glavne razloge za visoke cene nafte v finančnih špekulacijah.