Gospodarstvo

SDH predlaga sodišču razveljavitev prodaje deleža v Meti Ingenium

Ljubljana, 08. 01. 2021 11.55 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

SDH je za zaščito interesov države v primeru prodaje manjšinskega deleža države v družbi Meta Ingenium, ki je imela v lasti 10,8-odstotni delež Bia Separations, na okrožno sodišče vložil tožbo za ugotovitev neveljavnosti pogodbe in predlog za zavarovanje terjatev z začasno odredbo. Sodišče je začasno odredbo že izdalo.

"Okrožno sodišče je predlogu Slovenskega državnega holdinga (SDH) za zavarovanje svojih terjatev ugodilo in izdalo začasno odredbo, s katero je Meti Ventures in Meti Ingenium prepovedalo kakršno koli delitev dobička družbe Meta Ingenium za leto 2020 ter sklepanje drugih pravnih poslov, na podlagi katerih bi bila kupnina, ki jo je Meta Ingenium prejela na podlagi prodaje svojega deleža v Bia Separations, prenakazana na druge račune," so pojasnili v SDH.

Nadzorni svet SDH je v torek ugotovil, da je šlo v postopku prodaje na strani zasebnega večinskega solastnika družbe Meta Ingenium, družbe Meta Ventures, za pomembne nepravilnosti, ki se nanašajo na opustitev dolžnosti informiranja in seznanjanja SDH z drugimi bistvenimi okoliščinami, pomembnimi za postopek prodaje. "V zvezi s tem je SDH za zaščito interesov države še pred zaključkom izsledkov pregleda uporabil vsa razpoložljiva pravna sredstva," so zapisali.

Ajdovsko družbo Bia Separations je v začetku novembra 2020 prevzelo nemško podjetje Sartorius.
Ajdovsko družbo Bia Separations je v začetku novembra 2020 prevzelo nemško podjetje Sartorius. FOTO: POP TV

Država je bila lastnica 49-odstotnega deleža v družbi Meta Ingenium, družba Meta Ventures pa 51-odstotna. Konec septembra 2020 ji je država prodala svoj delež, a nadzorni svet SDH je ugotovil, da družba ni zagotovila vseh informacij o naložbah Mete Ingenium in ni razkrila poštene vrednosti dolgoročnih finančnih naložb, predvsem naložbe v Bia Separations.

Ajdovsko družbo Bia Separations je v začetku novembra 2020 prevzelo nemško podjetje Sartorius. Prevzem je bil vreden 360 milijonov evrov, od tega so Nemci 240 milijonov evrov plačali v gotovini, ostalo pa z delnicami družbe Sartorius Stedim Biotech. Nekateri slovenski mediji so bili pri tem kritični do države, da je izgubila delež omenjene kupnine, ki bi ji lahko pripadel, če ne bi prodala deleža v Meti Ingenium.

Kot danes piše Dnevnik, bi moral SDH in s tem država ob prodaji Bie Separations glede na svoj delež in nastale stroške dobiti vsaj 10 milijonov evrov, ker pa je delež v Meti Ingeniumu prodal dva meseca pred prevzemom Bie, je iztržil le 1,9 milijona evrov, po pogodbi pa je upravičen še do dela dodatne kupnine. Finance so pred časom izračunale, da bi bil iztržek lahko še višji in ga ocenile na vsaj 18 milijonov evrov.

Nadzorni svet SDH je v postopku prodaje manjšinskega deleža države v družbi Meta Ingenium, ki je imela v lasti 10,8-odstotni delež Bia Separations, ugotovil določena odstopanja od standardov in postopkov SDH. Zato sta člana uprave SDH Boštjan Koler in Boris Medica s koncem januarja, član nadzornega sveta Igor Kržan, ki je bil v času prodaje začasni predsednik uprave, pa v torek, sporazumno odstopili s položajev.

Koronavirus pasica november
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Uporabnik543728
08. 01. 2021 15.43
+4
"Dietnerjeva pa je pripravljena zamenjati Boštjana Kolerja, ki mu je do položaja pomagala priti SD." "Borut Jamnik, ki že skoraj dve desetletji spretno izčrpava državna podjetja in bogati na račun davkoplačevalskega denarja, naj bi želel v Slovenski državni holding spraviti Borisa Medico. Medica nima potrebnih izkušenj, a namesto tega naj bi osebno prijateljeval z ministrom Mirom Cerarjem, kar je dovolj dobra kompetenca v času Vlade Marjana Šarca. Boris Medica, ki je dolga leta delal za mednarodno korporacijo Johnson&Johnson, je nato prešel pod Jamnikovo okrilje. Bil je glavni akter združite Zavarovalnice Tilija in Slovenika." Torej sta bila oba nastavljena v času Šarčeve vlade, ni čudno, da je ta novica povsem potisnjena v ozadje, čeprav gre za oškodovanje države za 16 milijonov € in bo morda cel posel padel v vodo.
ivan z Doba
08. 01. 2021 14.30
+4
Dokler nihče ne odgovarja, ne kazensko in ne materijalno, se bodo dogajale kraje in oškodovanja. Plačuje se upravo in nadzornike, ki za opravljeno ne-delo dibjo dobro plačilo, odgovornosti pa nobene. Kitajsko kazensko pravo bi hitro vneslo red.