Gospodarstvo

Še vedno najbolj delavni

New York, 03. 09. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V delovni zagnanosti so Američani še vedno prvi. Zadnji podatki kažejo, da je bil povprečen Američan lani na delovnem mestu skoraj 49 tednov in pol, kar je za 36 ur ali cel delovni teden več kot leta 1990, pa tudi za 100 ur več kot Japonci.

Gallupova anketa je pokazala, da je večina vprašanih predsedniku Bushu zamerila dolge počitnice v Teksasu. Medtem ko ima predsednik skoraj o vsem drugačno mnenje kot Evropejci, pa glede dolžine počitnic sporov ni. Američani, ki nimajo take sreče pa lahko le upajo, da bo kaj predsednikove padlo tudi nanje.

Mednarodna organizacija za delo (ILO) je konec tedna objavila podatke o delovnih navadah svetovnega prebivalstva, ki dokazujejo, da Američani glede delovne zagnanosti še vedno prekašajo Japonce in vse ostale. Ameriški novinarji so se v zvezi s tem že začeli šaliti, da je predsednik George Bush s svojimi malce bolj umirjenimi delovnimi navadami kot naročen. Če si ga bodo vzeli za zgled, bodo ameriški delavci morda "pregoreli" kasneje.

Zadnji podatki kažejo, da je bil povprečen zaposlen Američan lani na delovnem mestu 1978 ur oz. skoraj 49 tednov in pol, kar je za 36 ur ali cel delovni teden več kot leta 1990. Američani so lani v povprečju delali 100 ur več kot Japonci, 250 ur več kot Britanci in 500 ur več kot Nemci. Medtem ko v drugih industrializiranih državah zmanjšujejo število delovnih ur, pa v ZDA te kar naprej naraščajo. V Franciji so namreč delovni teden zmanjšali na 35 ur, v ZDA pa lahko sodeč po podatkih ILO samo sanjajo tudi o 40-urnem delovnem tednu.

V ZDA vztrajno večajo dolžino delovnega tedna
V ZDA vztrajno večajo dolžino delovnega tedna FOTO: 24ur.com

Razlika med Američani in Evropejci je še bolj očitna glede počitnic. Medtem ko si v Evropi privoščijo od štiri do šest tednov dopusta letno, si Američani zase in za svoje družine povprečno utrgajo le dva ali tri tedne dopusta na leto. Ameriški ekonomisti si pojav razlagajo z dejstvom, da je to pač del psihologije ameriškega delavca, ki hoče kar najboljše opraviti svoje delo. Ciniki bi temu rekli, da drugače niti ne more, saj boj za preživetje v državi z minimalnimi socialnimi ugodnostmi ne dovoljuje počitka. Ameriški sociologi ob tem opozarjajo, da so podatki zaskrbljujoči in delovna zagnanost lahko kaj kmalu postavi stvari na glavo. Visoka ameriška produktivnost naj bi bila predvsem posledica številnih delovnih ur, vendar lahko hitro upade, če bodo delavci "pregoreli". Večina Američanov naj bi se na počitnicah počutila kot ribe na suhem. Ljudje, ki jim je delo življenje, se v brezdelju ne znajdejo najbolje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10