Gospodarstvo

Se za študente res vsem gladko 'fučka'?

Ljubljana, 26. 11. 2009 11.54 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Študenti so zlata jama za marsikoga, tistim, ki služijo na njihov račun, pa se za njih bolj ali manj j…« je oster v začetku sporočila anonimen študent, ki želi opozoriti na problematiko glede zaposlovanja diplomantov.

Ko ti ostane le še diploma ...
Ko ti ostane le še diploma ... FOTO: iStockphoto

Ob vse večjem številu brezposelnih mladih in izobraženih se lahko upravičeno vprašamo, na katerih temeljih naj bi v bodoče pravzaprav slonela družba znanja. Po podatkih statističnega urada Republike Slovenije se je število študentov v zadnjih dvajsetih letih povečalo za kar 83 odstotkov, število diplomantov pa za 64 odstotkov, prav tako pa se v zadnjih letih povečuje število mladih, ki nadaljujejo šolanje.

Bolj zastrašujoči pa so podatki iz registra brezposelnih. Konec septembra naj bi bilo v registru brezposelnih oziroma v evidenci zavoda za zaposlovanje malo manj kot 10 tisoč mladih brezposelnih ljudi. Največ jih prihaja iz poslovno-družboslovnih ved, v prvi vrsti pa prednjačijo predvsem brezposelni ekonomisti, pravniki, politologi, družboslovci in podobno. Medtem ko se mnogi diplomanti sprašujejo, zakaj za njih na trgu ni dela, jezni študent za nastalo situacijo krivi ravno fakultete, ker naj bi se jim 'fučkalo' za študente, potem ko zapustijo šolske klopi. Kriva pa naj bi bila tudi država, delodajalci … In kje v tej zgodbi nastopimo vsi mi, davkoplačevalci?


 

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

nelika123
27. 11. 2009 11.53
Še največ bi problem rešile fakultete, če bi seveda bile konkurenčno usmerjene, ne pa da delajo po liniji najmanjšega napora. Fakultete bi se same morale povezati s podjetji ter prilagoditi študij trgu dela, navezati stike za prakso študentov itd. Vendar to ni v interesu fakultet, ker ne pridobivajo denar na podlagi učinkovitosti študijev. Če bi bil študij plačljiv in bi fakuleta producirala nezaposljive študente, bi v 1 letu lahko zaprla svoja vrata, saj se nihče ne bi vpisal na tako fakulteto. Ker pa je pač zastonj je pač tako kot je.
nelika123
27. 11. 2009 11.45
Problem mladih je, da jih preveč študira. Pomislite malo. Nekoč je diploma nekaj pomenila, ker se tudi družba ni množično izobraževala, danes pa žal ne. Sploh v družboslovnih strokah je problem. Vsi bi študirali družboslovje, na faksu jih napumpajo z neko ideologijo pomembnosti, mrzel tuš realnosti pa doživiš na trgu dela. Tako pač je že nekaj let. Vsak bo šel čez to. Še večji problem pa je nefleksibilnost delodajalcev, ki zahtevajo mlado osebo, ki pa ima vsaj 2 leti delovne dobe....Pač nekje je treba začeti, a ne. Očitno jim ni v interesu vlagati v zaposlenega - no to je na sploh značilnost slovenskih delodajalcev - židov.
mastablasta
27. 11. 2009 10.51
simptom26.11.2009, 13:2721 dajte mi službo , pa bom ilem svoj dom in družino!!!! če si res želiš delati ti predlagam samozaposlitev. se strinjam glede profesorjev. počasi in slabo delajo, nekateri so celo nesramni. in potem se ljudje čudijo če komu pokne film ...
Uporabnik443692
27. 11. 2009 10.00
nooo...pol se strinjate s križaničem ki je rekel da je študentsko delo v taki obliki kot ga imamo ''napaka''!? res bi morali nekaj ''popravit''.....
luciluk
27. 11. 2009 09.53
KAR STE VOLILI TO IMATE!
resslovenka
27. 11. 2009 08.21
simptom Kako zelo se strinjam s tvojim postom. Samo izhoda ne vidim. Ne, sodeč po nebulozah tistih,ki krojijo usodo te države. Velikokrat se mi zdi, da se vrtimo v začaranem krogu. Pa iskerno upam da ni tako.
Jani.
26. 11. 2009 18.05
RE: simptom26.11.2009, 13:27 V celoti se strinjam! Če bi zelo na hitro ter nesramno povzel, pa enostavno danes lahko študira praktično vsak, naredijo tudi zabušanti, regulacije na deficit kadra ni, država je prisilila študente z Bolonjo na podaljšanje študija še na 2. stopnjo, fakultete praktično nimajo omejitev, ker jih zanima zgolj per capita, privatne šole pa dodatno degradirajo edini pravi univerzi pri nas UM in UL!
didlos
26. 11. 2009 15.18
No, je pa res, da naše slovenske fakultete iz sebe mečejo same reveže nesposobne, ki nimajo pojma o pojmu in so le nekaj načitani :) cela komedija - sej vemo kako je - en bolj zabit ko tadrug - včasih super fakultete so danes en drek !
galiot
26. 11. 2009 13.40
Ko gledam na TV ,ali berem povsod o brezposelnosti ljudi z nizko izobrazbo.Pa zgleda da ni tako ,kajti politika je usmerjala čimvišje šolanje,nič pa kakšni kadri so najbolj zaposljivi.Primer kaj pa bomo z 500 socialnimi delavci....
Simon Tomaži?
26. 11. 2009 13.27
Študentje... Diplomatni... Magistranti... Doktorji... vsem nam ki spadamo v eno izmed teh kategorij se slabo piše, če nimamo ali nimate dobrih vez in botrov, kateri bi vam uredili zaposlitev, pa neglede na to kako ste dobri, uspešni, angažirani.... nadalje, koliko upokojencev ali ljudi, ki bi zdavnaj morali biti v penzionu, še dela in odžira delovna mesta nam mladim izobražencem!? potem pa tule na 24ur.com pišejo/te MAMINI SINČKI PRI 30-ih... dajte mi službo , pa bom ilem svoj dom in družino!!!! tale država je BOLANA in poglejte kaj dopušča na področju šolstva.... tele višje in visoke šole v privatnih rokah so in še vedno diskriminirajo in razvrednotijo vso delo fakultet.... saj z nekaj denarja lahk že vsak neumnež postane diplomira "". seveda, zakaj pa ne, saj profesorji polek tega da učijo na fax-u potem še uči na privat šoli in se mu je... za delo na fax-u ... prav na bruhanje mi gre, ko pomislim kak bolan sistem imamo!
ivo55
26. 11. 2009 13.19
Potoči zvoniti je prepozno.... Namen študija je pridobiti ustrezno izobrazbo s katero se vstopa na trg dela, ki je dolžan kadre tudi materialno podreti preko štipendij... v razumnem roku, ki ni šolanje do 40.leta in stanovanje v domovih s subvencionirano stanarino... Narobe je da mala Slovenija ni sposobna ugotoviti ( bolj verjetno je da neki lobi to preprečuje ) katere kadre rabi in s potrebami uskladiti študij.... Narobe je obračanje denarja preko študentskih servisov, ki ni v svrhi študirajočih temveč v svrhi profita za lastnike teh subjektov... Narobe je, da se na račun zlorabe fiktivnih vpisovanj in prepisovanj s "študija" na "drug študij" prakticira študentsko delo in dovoljuje nelojalna konkurenca na tgu dela ... Narobe je da delavci s prispevki za izobraževanje prisilno plačujejo preveč za nepotreno in družbi nekoristno izobraževanje .... Narobe je da se dovoljuje taistim, ki so napačno izobrazili kadre, da se jim plačuje še tečaje za prezaposlitev... Narobe je, da vlada želi podaljšati delovno dobo, če nima delovnih mest za mlade ... e.c.t......
Foen
26. 11. 2009 13.13
Naj grejo kriminalisti raje do vhodov v objekte kjer se študentom prodaja bone za prehrano in povprašajo fante na vhodih zakaj vsakega študenta vprašajo če ima za prodati kaj odvečnih bonov in kaj nato počnejo z njimi (jih prodajo lastnikom restavracij na katere se boni glasijo po malce višji ceni, lastniki pa od države spravijo razliko nad tem v žep?) Sramota od policije...