
Prvi mož Simobila Bojan Dremelj je namreč pojasnil, da se stečajni postopek glede na slovensko zakonodajo lahko prične samo v primeru nelikvidnosti ali prezadolženosti, ne pa tudi v primeru kapitalske neustreznosti. Tudi zaradi slednjega pa sta družbi Mythos in AB Media minuli teden na okrožnem sodišču vložili predlog za stečaj Simobila. Dremelj je ob tem, na osnovi natančne analize in potrditve s strani revizorja, poudaril, da Simobil ni niti kapitalsko neustrezen niti nima težav z likvidnostjo ali prezadolženostjo.
Družbi Mythos in AB Media sta se za predlog uvedbe stečajnega postopka odločili, ker naj bi se vsi poskusi izvensodne poravnave s Simobilom končali neuspešno in ker naj bi skupna izguba Simobila bistveno presegla njegov osnovni kapital, kar kaže na veliko kapitalsko neustreznost v skladu z zakonom o finančnem poslovanju podjetij. Družba Mythos ima do Simobila iz naslova preteklega poslovnega sodelovanja terjatev, ki samo iz naslova glavnice dosega 460,2 milijona tolarjev, terjetev AB Medie pa znaša 767,6 milijona tolarjev.
V Simobilu so pojasnili, da vrednost terjatev direktorja Mythosa Tomaža Drozga, četudi bi jih Simobil bil dolžan plačati, ne bi povzročile kakršnihkoli težav glede likvidnosti Simobila, saj ne predstavljajo niti štirih odstotkov normalnih mesečnih odlivov Simobila. Prav tako v Simobilu zatrjujejo, da ves čas poslujejo brez težav pri izpolnjevanju svojih obveznosti do dobaviteljev in bank.
Glede prezadolženosti je Dremelj dejal, da ta po zakonu o stečajih ne temelji na računovodskih vrednostih, temveč na dejanskih tržnih vrednostih vseh obstoječih opredmetenih in neopredmetenih sredstev. "Torej je v sredstva potrebno vključiti tudi blagovno znamko Simobil in bazo uporabnikov kot tudi koncesije GSM s svojo tržno vrednostjo in ne amortizirano računovodsko vrednostjo," so zapisali v sporočilu za javnost. Prav zato naj bi bilo potrebno izraz kapital razumeti v poslovnem in finančnem ter ne v računovodskem pomenu. "Dolgoročno financiranje s strani delničarjev ima jasen kapitalski karakter, kar prav tako jasno piše v zakonu o gospodarskih družbah. To kaže, da Simobilov negativni kapital ne pomeni prezadolženosti v smislu zakona o stečajnih postopkih," je dejal Dremelj.