
Minister za gospodarstvo Andrej Vizjak je ob predstavitvi načrtov za prihodnje delo spregovoril o možnostih za razširitev jedrske elektrarne Krško. Za to se bo treba odločiti, če Slovenija ne bo našla drugih obnovljivih trajnostnih virov električne energije, je prepričan.
Ta možnost je vlada zapisala tudi v svoj nacionalni razvojni program. "Drugi blok je naveden v resoluciji kot opcija, in sicer pod pogojem, da se z ostalimi inštrumenti, inštrumenti učinkovite rabe in implementacije drugih obnovljivih trajnostnih virov električne energije ne bo mogoče dolgoročno zagotoviti potreb Slovenije po električni energiji," je dejal.
Dodal je, da v Sloveniji že danes primanjkuje 500 megavatov inštalirane moči. "Čez nekaj let, manj kot deset let, nam bo primanjkovalo ob tem naraščanju porabe približno 1000 megavatov inštalirane moči," je opozoril.
Težavo bi lahko rešili z izgradnjo drugega bloka nuklearke, meni Vizjak. Vendar pa bi morala vlada najprej poiskati lokacijo za radioaktivne odpadke, v sedanjem skladišču prostora že primanjkuje. Po Vizjakovih besedah sta trenutno v igri dve lokaciji, ena tik ob elektrarni v občini Krško in druga v občini Brežice. "Lokacija mora biti odobrena do konca leta 2008 in skladišče za odpadke zgrajeno do 2013. Upam, da bomo z vsemi temi prizadevanji uspeli," je dejal Vizjak.

Njegovi načrti pa so naleteli na neodobravanje nevladnih organizacij, ki opozarjajo, da je jedrska energija draga in nevarna. Njihovi predstavniki so prepričani, da je treba z energijo ravnati bolj učinkovito, velike možnosti pa vidijo tudi v izrabi biomase in sončne energije.
4200 novih delovnih mest
Minister Vizjak je sicer predstavil tudi dosežke prve polovice mandata in prihodnje načrte svojega resorja. Med najpomembnejše dosežke šteje posodobitev razvojne politike.
Multiplikativni učinki spodbud za tuje neposredne naložbe, izgradnjo turistične infrastrukture in krepitve konkurenčnosti in podjetništva se povečujejo, je dejal Vizjak. Ti ukrepi so leta 2003 ustvarili 300 delovnih mest, leta 2005 okoli 900, lani pa že 4200 delovnih mest, je pojasnil.
Ljubljana - Tokio

V prihodnje je večina nalog ministrstva poleg nadaljevanja privatizacije tesno povezanih s črpanjem sredstev nove finančne perspektive. Tam naj bi dobili tudi denar za vlaganje v turistično infrastrukturo. Vizjak stavi na krepitev letalskih povezav. "Ni si moč predstavljati razvoja slovenskega turizma brez učinkovite povezave Slovenije prek letalskih linij z Evropo in svetom," je dejal in izrazil upanje po skorajšnji povezavi med Ljubljano in Tokiom.
Denarja je dovolj
Država ima menda dovolj sredstev za vračila vlaganj v telekomunikacijsko omrežje, koliko, minister ni želel povedati. Je pa razložil, da ima v ta namen rezervirane delnice družbe Telekom Slovenije, ki jih bo prodala na borzi. Vsem upravičencem naj bi sredstva povrnili do konca leta.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.