Skupina NLB je lani ustvarila 91,9 milijona evrov čistega dobička, potem ko se je predlani dobiček ustavil pri 62 milijonih evrov. Rezultat presega načrte, so sporočili iz Nove Ljubljanske banke (NLB). Z nerevidiranimi rezultati za lani se je danes seznanil nadzorni svet banke in pozdravil trend stabilnega poslovanja.
Skupina NLB je tako že drugo leto in osmo četrtletje zapored poslovala pozitivno. Predlani je bil dobiček na ravni skupine pri 62 milijonih evrov, na ravni matične banke pa pri 82 milijona evrov.
Podrobne nerevidirane rezultate za skupino in matično banko bo NLB objavila v ponedeljek, danes pa so po seji nadzornega sveta iz banke prek spletnih strani Ljubljanske borze sporočili, da so k rezultatu poleg matične banke prispevale tudi strateške članice skupine na območju nekdanje Jugoslavije, ki so leto 2015 vse zaključile z dobičkom.

Še enkrat so v NLB poudarili, da je skupina lani izboljšala kakovost sredstev in bruto obseg slabih posojil zmanjšala za 727,9 milijona evrov oz. 27,8 odstotka, s čimer je padel pod 1,9 milijarde evrov. Znižala je tudi delež slabih posojil s 25,1 odstotka v letu 2014 na 19,3 odstotka ob koncu leta 2015.
Na izboljšano poslovanje skupine v minulem letu so po pojasnilih iz banke v največji meri vplivale prodajne aktivnosti in povečanje obsega posojil strankam na strateških segmentih - tako gospodarstvu kot prebivalstvu, kakor tudi nadaljevanje izvajanja aktivnosti za zniževanje stroškov poslovanja.
Na seji so nadzorniki obravnavali še nekatere druge vsebine. Kot se je neuradno napovedovalo, je predsednik nadzornega sveta Janko Gedrih člane seznanil s svojim glasovanjem pri imenovanju člana uprave Istrabenza Mateja Narata. Ta je sicer vmes odstopil s položaja, še preden ga je zasedel, a je imenovanje nekdanjega prvega moža Save in člana uprave NLB v letih pred krizo, ki mu številni pripisujejo soodgovornost za v krizi nastalo bančno luknjo, močno razburilo javnost.
Podrobnosti o tej točki dnevnega reda v NLB ne razkrivajo, je pa Gedrihovo sodelovanje v tem imenovanju kritikom kadrovske politike Slovenskega državnega holdinga (SDH) v NLB ponudilo še en razlog za javno izražanje nestrinjanja.
Skupščina NLB je sredi februarja odpoklicala dosedanjega prvega nadzornika banke Gorazda Podbevška in člana nadzornega sveta Miho Košaka. SDH je na skupščini v imenu države kot 100-odstotnega lastnika največje slovenske banke imenoval pet novih nadzornikov. To so poleg Gedriha postali Anton Ribnikar, Anton Macuh, Primož Karpe in Laszlo Urban. V nadzornem svetu so medtem ostali Slapničarjeva, Tit Andrej Erker, Uroš Ivanc in Andreas Klingen.
Gedrih je tako kot Ribnikar in Macuh nekdanji dolgoletni zaposleni v NLB in družbah v tujini iz skupine NLB, zaradi česar so se pojavili očitki, da se v banko s tem vračajo stari načini poslovanja. Vprašanje je danes ob robu predstavitve poročila Evropske komisije za Slovenijo na kratko komentiral tudi finančni minister Dušan Mramor.

Spomnil je, da sta imeli nominacijski komisiji SDH in NLB različni mnenji glede ustreznosti kandidatov za nadzornike, ki jih je predlagal SDH, a obenem spomnil, da se morata o ustreznosti novih nadzornikov izreči še Banka Slovenije in Evropska centralna banka v vlogi enotnega bančnega nadzornika v območju evra. "Vemo, kdo ima zadnjo besedo. Bomo počakali na stališče," je dejal. Regulatorja naj bi svoje mnenje podala do maja oz. najpozneje do junija.
Nadzorni svet je danes sicer obravnaval tudi gradivo o oceni primernosti članov nadzornega sveta NLB in od strokovnih služb banke zahteval določena dodatna pojasnila in dopolnitve, so navedli v banki, a dodatnih podrobnosti niso razkrili.
Prva velika naloga nadzornikov bo sicer imenovanje novega predsednika uprave največje slovenske banke, potem ko je tik pred skupščino s položaja odstopil Janko Medja. Komisija nadzornega sveta za imenovanja je danes predstavila možne načine izvedbe kadrovskega postopka za imenovanje predsednika uprave. Nadzorni svet je sprejel sklep, da se postopki izpeljejo v najkrajšem možnem času in se zagotovi popolnitev uprave, s tem pa čim bolj optimalno korporativno upravljanje. Začasno banko sicer vodi član uprave Blaž Brodnjak.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.