Kot pravijo v Telekomu Slovenije, bi bil dobiček iz poslovanja pred obrestmi, amortizacijo in davki (EBITDA) na ravni iz leta 2021, če bi na tej ravni ostale tudi cene energentov. V čistih prihodkih od prodaje je imel EBITDA 33,2-odstotni delež.
Lanski čisti dobiček, minimalno nižji od tistega v 2021, je bil sicer za 35 odstotkov višji od načrtovanega. Dobiček iz poslovanja je medtem dosegel 50,4 milijona evrov. Dobiček iz poslovanja, prilagojen za stroške elektrike, bi bil lani višji za sedem odstotkov.
Za investicije je lani skupina, ki je konec leta zaposlovala 3262 ljudi, namenila 167,8 milijona evrov, od tega dobri dve tretjini za razvoj omrežja ter rešitev za zasebne in poslovne uporabnike.
Telekom Slovenije je ob objavi poslovnih rezultatov tudi sporočil, da letos ne bo izplačal dividend, kar odstopa od uveljavljene dividendne politike v preteklosti. Lani so delničarji prejeli dividende v višini 4,50 evra bruto, letos pa bo skladno s predlogom uprave in nadzornega sveta bilančni dobiček za lani v višini 40,3 milijona evrov ostal nerazporejen.
V Telekomu so se za neizplačilo dividend odločili zaradi koriščenja pomoči za blažitev visokih cen električne energije. Zakon o pomoči gospodarstvu za omilitev posledic energetske krize določa, da družbe niso upravičene do pomoči, če v letu 2023 ali za leto 2023 izplačujejo dobiček. "Takšno izplačilo bi torej družbi Telekom Slovenije povzročilo obvezo vračila pomoči v trenutno ocenjeni višini 3,8 milijona evrov," so navedli v družbi.
Glede na predlagano neizplačilo dividend v letošnjem letu si bosta uprava in nadzorni svet prizadevala, da se ob upoštevanju poslovnih in finančnih okoliščin skupščini delničarjev v letu 2024 predlaga, da se izplača celoten razpoložljivi bilančni dobiček leta 2022, kar bi predstavljalo dividendo v višini približno šest evrov na delnico.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.