Države članice so se v odziv na sladkorno krizo odločile za sprostitev 500.000 ton sladkorja, proizvedenega v Evropski uniji, ki presega dovoljene količine kvot in bi sicer ostal v skladiščih ali se z določenimi omejitvami izvažal na svetovni trg.
Evropska komisija namerava v začetku marca odpreti tudi kvoto za uvoz 300.000 ton nerafiniranega ali rafiniranega sladkorja po ničelni stopnji dajatve. Ukrepi so po navedbah komisije odgovor na trenutne izredne okoliščine na trgu, saj na evropskem trgu sladkorja primanjkuje, cene na svetovnih trgih pa so višje od povprečnih stopenj EU.
Dovoljenja za sladkor, ki presega količine v kvoti, bodo izdana na podlagi tedenskih prošenj. Uvozna kvota, odprta za vse tretje države, se bo upravljala na mesečni osnovi. Komisija bo sicer še naprej spremljala stanje glede dobave sladkorja v EU in pozneje v tem tržnem letu predlagala dodatne uvozne kvote.
O tem so v ponedeljek govorili kmetijski ministri EU na pobudo Portugalske, ki je zahtevala odprtje posebne kvote za uvoz 500.000 ton nerafiniranega sladkorja po ničelni carinski stopnji. Slovenski kmetijski minister Dejan Židan je tedaj dejal, da se Evropa sooča s krizo v sektorju sladkorja zaradi vrtoglavih cen in predvsem zaradi nedosegljivosti sladkorja. Kriza je po njegovih besedah posledica neuspešne evropske reforme. "S stališča Slovenije to ni bila uspešna reforma, saj ni prinesla učinkov, ki bi si jih želeli," meni. Na težave pri nabavi sladkorja so ga opozorili tudi posamezni slovenski proizvajalci hrane, ki pri svoji proizvodnji potrebujejo sladkor.
KOMENTARJI (65)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.