
Razmišljanja o uvedbi enotne davčne stopnje so znova aktualna. Finančni minister Andrej Bajuk je pred dnevi dejal, da v letošnjem letu enotne davčne stopnje še ne bomo uvedli, danes pa so se predstavniki slovenskega gospodarstva o tem pogovarjali s slovaškimi kolegi.
Slovaška je enotno 19-odstotno davčno stopnjo uvedla že pred leti, to pa je precej spodbudilo njeno gospodarsko rast. Slovaški podjetniki so zadovoljni, ker enotna davčna stopnja prinaša nekatere prednosti za družbe in investitorje in so na Slovaško prišli številni tuji vlagatelji, zvišala se je tudi zaposlenost. Kljub temu pa se morebiti ne bo obdržala. »O tem sicer težko govorim, ampak na Slovaškem ankete že kažejo, da bi bilo treba za stvari, kot so šolski učbeniki, literatura in podobne potrebščine, znižati davek,« je povedal slovaški predsednik Ivan Gašparovič.

Srednji in predvsem revnejši sloj pa davčne reforme še ni povsem sprejel. Ljudi je predvsem strah, da bo prinesel negativne spremebe v zavarovalniškem in pokojninskem sistemu države.
Strateški svet za gospodarstvo v Sloveniji predlaga 20 odstotno enotno davčno stopnjo in pravijo, da se ne zgledujejo povsem po Slovaškem modelu. Uvedbi je naklonjen predsednik vlade, malo manj finančni minister Bajuk in Marko Kranjec, ki s posebno skupino pripravlja reformo davčne reforme. Vsekakor pa naj v Sloveniji ne bi uvedli enotne davčne stopnje pred uvedbo evra, posledice bi bile namreč preveč nepredvidljive za javno finančno podobo.