Gospodarstvo

Slovenci kupili največ certifikatov v Črni gori

Beograd, 25. 12. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ključni slovenski solastniki, ki nadzorujejo pet privatizacijskih investicijskih skladov v Črni gori, so zbrali največ lastniških certifikatov v nedavno končanem tretjem valu množičnega lastninjenja v tej jugoslovanski republiki.

Šest črnogorskih privatizacijsko-investicijskih skladov ima v lasti 66 odstotkov od skupno 2,4 milijarde mark nominalne vrednosti premoženja 221 podjetij, kolikor jih je vključeno v privatizacijo z lastniškimi certifikati, piše v najnovejši številki beograjski gospodarski tednik Ekonomist magazin. Tednik zatrjuje, da sta certifikate najbolje vnovčila sklada Trend in Mig, najslabše pa sklad HTL. Predsednik uprave NFD Stane Valant je nedavno za slovenski tisk povedal, da ima ta sklad v posesti certifikate v nominalni vrednosti 425 milijonov mark, kar je 18 odstotkov celotne ponudbe v tem postopku lastninjenja. Drugi slovenski sklad Trend je zbral deleže v 30 črnogorskih podjetjih, med katerimi so največji Telekom, Željezara, hotelsko-turistična podjetja, Jugopetrol, Luka Bar, Crna gora put, trgovinsko podjetje Gorica in tiskarna na Cetinju.

Holding Kmečka družba kot solastnik privatizacijskega sklada Mig ima deleže prav tako v 30 črnogorskih podjetjih, med katerimi so največja Telekom, Elektroprivreda, Luka Bar, Jugopetrol, Budvanska riviera, Željezara in posamezni hoteli. Delež lastniških certifikatov tega slovenskega naložnika je dosegel osem odstotkov celotne vrednosti certifikatov, vloženih v sklade.

Ilirika BPH, ki je solastnica črnogorskega Eurofonda in ki ima ambiciozne načrte glede vključitve v srbsko privatizacijo, je prav tako poskušala dobiti čim večje lastniške deleže v pomembnejših črnogorskih podjetjih; to ji je tudi uspelo, saj ima od 10 do 30 odstotkov deleža v 27 podjetjih, med katerimi so tri največja (Telekom, Elektroprivreda in Jugopetrol), kot tudi vsi večji hoteli.

Sklad Moneta, ki upravlja istoimenski črnogorski sklad, je dobil večje deleže v 30 črnogorskih firmah, nominalno največje pa ima v Telekomu, Montenegroprometu iz Budve, Napredku iz Kotorja in v Crna gora put.

Največja slovenska zavarovalnica Triglav, ki je s 40 odstotki neposredna lastnica črnogorskega sklada HLT in ima posredni vpliv v tem skladu tudi prek črnogorske zavarovalnice Lovčen (v njej ima eno tretjino kapitala), je kupila največ lastniških certifikatov, vendar se je najslabše obnesla kar zadeva vrednosti dobljenih deležev. HLT je dobil deleže v 37 podjetjih, ki so zvečina s področja turizma in trgovine. Pomemben delež je dobil v Telekomu (6,34 odstotka), v Luki Bar in Budvanski rivieri; v 19 podjetjih je delež tega sklada večji od 10 odstotkov, v desetih drugih pa znaša delež solastništva več kot 20 odsotkov.

Ekonomist magazin je objavil tabelo, iz katere je razvidno, da znaša delež petih slovenskih investicijskih skladov v 2,4 milijarde mark nominalne vrednosti premoženja podjetij, vključenih v privatizacijo z lastniškimi certifikati, kar 1,427 milijarde mark. Od tega naj bi znašal delež NFD 425 milijonov, delež Ilirike BPH 410 milijonov, Monete 225 milijonov, Kmečke družbe 190 milijonov, Triglava pa 180 milijonov mark.

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij