Prodaja avtomobilov v Evropi še naprej pada, kažejo podatki Združenja evropskih avtomobilskih proizvajalcev. Avgusta je bilo tako registriranih 688.168 novih avtomobilov, kar je 8,9 odstotka manj kot avgusta lani. V EU avgustovski padec sledi 7,8-odstotnemu zdrsu v juliju. V prvih osmih mesecih leta je bilo v EU tako registriranih 8,27 milijona novih avtomobilov, kar v medletni primerjavi pomeni 7,1-odstotni padec.
Med državami, kjer je prodaja avtomobilov najbolj padla, je tudi Slovenija. Avgusta je bilo pri nas po podatkih ACEA registriranih 3072 novih avtomobilov, kar je 26,3 odstotka manj kot avgusta lani. V prvih osmih mesecih leta je prodaja upadla za 15,2 odstotka, na 35.504 avtomobilov.
Avgusta je med pomembnejšimi evropskimi avtomobilskimi trgi nemški beležil 4,7-odstotno krčenje, medtem ko je padec v Franciji znašal 11,4 odstotka, v Italiji pa kar 20,2 odstotka. Španski avtomobilski trg je medtem dosegel 3,4-odstotno rast, v Veliki Britaniji je prodaja stagnirala.
Med januarjem in avgustom je med večjimi trgi le britanski beležil rast, ki je znašala 3,3 odstotka. V Nemčiji je prodaja Nemčiji upadla za 0,6 odstotka, v Španiji za 8,5 odstotka, v Franciji za 13,4 odstotka in v Italiji za 19,9 odstotka.
Zaradi katastrofalne prodaje Fiat zapušča Italijo?
Skupaj s slabo prodajo avtomobilov pa so se v Italiji pojavile tudi govorice, da se Fiat umika z italijanskega trga.
Prvi mož italijanskega avtomobilskega velikana Sergio Marchionne je govorice zanikal. "Nikoli nisem predlagal zaprtja proizvodnih obratov in nikoli nisem dejal, da bi rad odšel," je dejal.
Je pa prvi mož Fiata poudaril, da mora Fiat revidirati leta 2010 objavljene investicijske načrte za Italijo. "V Italiji je avtomobilski trg v stanju agonije. Fiat bo v Italiji ostal zahvaljujoč dobičkom, ki jih bo ustvaril v tujini," poudarja Marchionne.
Prvi mož avtomobilskega koncerna ob tem poudarja, da se je italijanski avtomobilski trg zlomil. "Če bi vlagali v skladu z našimi prvotnimi načrti, bi bankrotirali," je posvaril.
Dramatičnost stanja na italijanskem avtomobilskem trgu je Marchionne prikazal tudi z besedami, da je v Italiji avtomobilska industrija padla v "luknjo brez primere". "V enem udarcu smo izgubili 40 let," je poudaril.
Na katastrofalne posledice popolnega umika Fiata iz Italije opozarja tudi nekdanji italijanski premier Romano Prodi. "Za državo bi bila izguba njene avtomobilske branže neznosna," pravi in poziva vlado, da od Fiata zahteva, da se izjasni o prihodnosti svojih petih italijanskih tovarn.
KOMENTARJI (106)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.