Gospodarstvo

BDP v prvem četrtletju padel za 1,2 odstotka

Ljubljana, 31. 05. 2010 11.43 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
STA / P.J.
Komentarji
89

V prvem četrtletju 2010 se je BDP realno zmanjšal za 1,2 odstotka, v primerjavi z zadnjim četrtletjem 2009 pa za 0,5 odstotka. Glavni vzrok za slabši rezultat naj bi bile težave v gradbeništvu.

V prvem četrtletju se je slovenski BDP zmanjšal za 1,2 odstotka.
V prvem četrtletju se je slovenski BDP zmanjšal za 1,2 odstotka. FOTO: Reuters

Po podatkih Slovenskega statističnega urada (Surs) se je v prvem četrtletju 2010 bruto domači proizvod (BDP) v primerjavi s prvim četrtletjem 2009 realno zmanjšal za 1,2 odstotka, v primerjavi s četrtim četrtletjem 2009 pa je BDP padel za 0,5 odstotka. Hkrati je Surs objavil tudi popravljene podatke za četrto četrtletje, ki sedaj kažejo, da je BDP padel za 0,3 odstotka (prej je bila zabeležena rast). To pomeni, da je Slovenija uradno spet v recesiji. Država je uradno (tehnično) v recesiji, če je rast BDP negativna dve četrtletji zapored.

Ministra za razvoj Mitja Gasparija in direktorja Umarja Boštjana Vasleta podatki za prvo četrtletje niso presenetili. Celotna gospodarska aktivnost se izboljšuje, je ocenil Gaspari in spomnil na precejšnjo rast izvoza v prvem četrtletju. Poleg tega se je povečal tudi uvoz, okrepila se je dodana vrednost v predelovalnih dejavnostih, padec investicij pa se je precej omilil. "Če se bodo ti trendi nadaljevali - odvisni pa so predvsem od dogajanja v Evropi in predvsem naših najpomembnejših trgovinskih partnericah - potem so napovedi Umarja še vedno realno dosegljive," je na novinarski konferenci dejal Gaspari.

Rast izvoza in uvoza ponovno pozitivna

Po petih četrtletjih realnega zmanjševanja sta se v prvem četrtletju 2010 izvoz in uvoz povečala. Izvoz je bil za 4,5 odstotka višji, uvoz pa za 3,8 odstotka. Izvoz tako ostaja najpomembnejši dejavnik, ki omogoča izboljševanje gospodarskega položaja in manjši padec BDP, so zapisali na Sursu.

Upad investicijskega trošenja manjši kot v predhodnih četrtletjih

Bruto investicije se realno še naprej zmanjšujejo, vendar ne več tako izrazito kot v predhodnih četrtletjih. V prvem četrtletju 2010 so bile za 8,2 odstotka manjše kot pred letom dni. "To je bistveno manjši padec kot v letu 2009, ko so se investicije realno zmanjšale za skoraj tretjino," piše v poročilu Sursa.

Padec investicij v stanovanja

Bruto investicije v osnovna sredstva so bile manjše za 10,1 odstotka. Investicije v gradbene objekte so se zmanjšale za 13,3 odstotka, manjši padec pa je zlasti posledica manjšega padca investicij v nestanovanjsko gradnjo. Po drugi strani investicije v stanovanja ne kažejo izrazitih znamenj izboljševanja.

Izdatki države so se povečali, gospodinjstva so trošila enako

Končno trošenje je bilo v prvem četrtletju letos za 0,5 odstotka večje kot pred letom. Izdatki gospodinjstev za končno potrošnjo so bili enaki, izdatki države za končno potrošnjo pa za 1,8 odstotka višji kot v prvem četrtletju 2009.

Zaposlenost se še naprej zmanjšuje

Skupna zaposelnost je bila po podatkih Sursa v prvem četrtletju letos za 3,5 odstotka manjša kot pred letom dni. Po dejavnosti se še naprej zmanjšuje zaposlenost v predelovalnih dejavnostih (10,1 odstotka), rudarstvu (10,0 odstotka) in gradbeništvu (8,6 odstotka).

Tajnikar: Za upad BDP je krivo predvsem gradbeništvo, glede napovedi ostaja optimist

Padec bruto domačega proizvoda (BDP) v Sloveniji v prvem letošnjem četrtletju je posledica krize v delu gospodarstva, ki je vezan na domači trg, pri čemer je kritično predvsem gradbeništvo, meni profesor na ljubljanski ekonomski fakulteti Maks Tajnikar. Glede napovedane gospodarske rasti v letošnjem letu sicer ostaja optimističen. "V tem trenutku kriza v gradbeništvu vleče cel voz nazaj in zato tudi gospodarska rast ni preveč obetavna v začetku letošnjega leta," je dejal Tajnikar.

Gospodarsko rast po mnenju Tajnikarja poleg gradbeništva zavirajo tudi nekateri drugi sektorji, kot so trgovina, storitvena dejavnost in finančno posredništvo. "Torej kriza je še vedno prisotna in bo še nekaj časa trajala," je dejal Tajnikar, ki za drugo polovico leta sicer še vedno ostaja optimist.

Mencinger: Letni padec BDP v prvem četrtletju ni slab rezultat

Po oceni ekonomista Jožeta Mencingerja padec BDP za 1,2 odstotka na letni ravni v prvem letošnjem četrtletju ni slab rezultat. Pravi, da k dobremu rezultatu prispeva znunanje povpraševanje, "navzdol pa tišči gradbeništvo in s tem investicije“.

Če ekonomska politika v Sloveniji in EU ne bo začela z nesmiselno prehitro konsolidacijo proračunskega primanjkljaja ali Evropska centralna banka s 'preprečevanjem' inflacije, lahko v tekočem četrtletju po Mencingerjevih ocenah pričakujemo pozitivne številke.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (89)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

jstTuki
01. 06. 2010 13.10
"Glavni vzrok za slabši rezultat naj bi bile težave v gradbeništvu." Aha, zihr, To, da nam CELOTNO gospodarstvo umira pod NORIMI obveznostmi do države - to nima nič s padcem BDPja. Ne?
botjabotja
01. 06. 2010 12.55
In ko "strokovnjak" reče, da negativni rezultat ni slab rezultat...
Kajetan
01. 06. 2010 10.04
Dejansko se vidi že na prvi pogled da protikrizni ukrepi vlade niso bili uspešni. V osnovi se niso mogli odločiti ali naj vspodbujejo gospodarstvo ali naj poskušajo dvidniti trošenje. Nivo terciarnega sektorja v smislu trgovine je pač obrodil sadove in situacija je takšna kakršna je. Nikoli s tem sektorjem ne moremo izplavati iz težav v katerih smo sedaj. Divja privatizacija in nezmožnost zdrave konkurence v Sloveniji ima pač posledico negativnega gospodarskega trenda. Država trnutno nima mehanizma s katerim bi lahko nadzirala gospodarsko stanje, vsi poskusi pa se zmiraj izjalovijo. Ko nam je uspeloda smo skoraj končali močno predrage avtoceste je bilo konec z uspehom gospodarske rasti. Najbolj neverjetno pa je da takoj po objavi g. Pahorja o začetku krize in da bomo iz te krize prišli močnejš, prišlo do recesije in potopa Slovenskega gospodarstva. Država svojih podjetij nima, privatna lastnina pa se počasi in vztrajno prestrukturira v finančna sredstva lastnikov, kajti v kakšnem kontekstu naj lastniki razvijajo nekaj in delajo če so davki stalno večji kotrole stalno bolj stroge. Primer je likvidacija podjetij takoj ko je prišla na dan izjava g. Pahorja, takoj so prodali zemljišča in tovarne delavci pa na cesto. Jasno je da ne bo nekdo nekaj vlagal če je stanje brezupno in neuspešno. Zatorej g. Pahor na koncu še nekaj vaših pogumnih besed ki so bile zgodovinske in jih nikoli in nikdar ne smemo pozabiti, niti na naslednjih volitvah skoraj citiram: "Verjamem da bo prišel dan ko bom stopil za ta govorniški oder in oznanil začetek konca gospodarske krize" - žal pobožne sanje. Pa še nekaj s temi rezultati se lahko izognete plačilu prostovoljnega prispevka v Grško blagajno, zakaj ste z rezultati lagali ko so pregledovali stanje za sofinanciranje Grških dolgov.
botjabotja
01. 06. 2010 09.39
Bravo Borut in njegova ekipa. Res smo najboljši. Vaši protikrizni ukrepi so zelo učinkoviti. Še enkrat bravo!
Izbrisani2
01. 06. 2010 08.49
Super, se vidi, da vlada dela same prave poteze in da gremo po pravi poti!
zulj001
01. 06. 2010 07.46
Vse kaže ,da ne bomo "zmagovalci",kriva bo pa evropa.Enkrat sem že omenjal,da bosta Pahor in Gaspari uničila to državico ! Državljani bomo pa to spregledali ,ko bo prepozno
b77
31. 05. 2010 21.46
vse zaposlimo v javno upravo pa bo blagostanje
Allbr
31. 05. 2010 20.46
Dejmo še mal robnike obnovit, pa kako fontano postavit al pa še bolje kak stanovajnski objekt spet, ki bo tako in tako prazen. Tega sicer noben ne potrebuje, ampak bomo imeli zopet gospodarsko rast in rešili gradbeništvo. Lahko potegnemo tudi še 10km avtoceste in bomo imeli dela za 30 let. Pa kje je zdej problem. Slovenija tako in tako nima nobenga kapitala niti ga nikoli ni imela.
noire
31. 05. 2010 18.57
99% je kriv javni sektor
Adolph
31. 05. 2010 16.42
Moramo poklicati spet juzne brate,da pridejo delat,da se bo dvignil slovenski standard . .. .
ivo55
31. 05. 2010 16.39
Sicer pa bi temu utapljanju rekli lahko tudi - rezultati zablod silnega subvencioniranja raznih...I-cev in pretapljanja denarja za raziskave in razvoj v nedelo..in žepe zagovornikov
Zatarra
31. 05. 2010 16.25
Bravo Borut in ekipa!!! Samo tako naprej! :> Me zanima, članstvo v kateri prestižni mednarodni organizaciji je na vrsti zdaj, za članstvom v OECD?! Tudi to, da je Slovenija na lestvici konkurenčnosti po zadnjem merjenju padla za neverjetnih 20 mest, kar je bistveno več od ostalih evropskih držav, katere Borut sicer tako vestno navaja kot referenco težkih razmer v evropskem (in svetovnem) gospodarstvu in posledično tudi sorazmerno stanje domače ekonomije in splošnega počutja. Navadna laž, zavajanje in slepomišenje! Še Češka je po omenjeni lestvici ohranila pozicijo daleč pred Slovenijo! Sramota!¨ In še pripomba uredništvu. Takšnele novice si zaradi svoje kritičnosti zaslužijo trajno prominentno mesto objave na vašem portalu. Vsekakor daleč bolj, kot ona o pocenitvi bencina za celih 2,3 centa.
cool29
31. 05. 2010 16.24
...važno, da so sredstva za neumen referendum in za pomoč grčiji, ter druge neumnosti naše javne uprave.....ampak enkrat bo tudi njim zmanjkalo.....samo pol v gospodarstvu ne bo že dolgo več nobenega živega subjekta..
xes
31. 05. 2010 16.24
Sam da se Vegrad tako vstrajno resuje .....
Jimi1
31. 05. 2010 16.14
Nismo še dosegli dna! Padanje investicij pomeni padanje razvoja in padanje konkurenčnosti. Brezposelni razvojniki smo najboljše ogledalo družbe, ki se "KAO" ne more razvijati zaradi pomanjkanja kadra... Če o šlo tako naprej bo naš BDP kmalu primerljiv Romunskemu...plače tudi! V Nemčiji, ki je ubežala recesiji politiki odstopajo, kaj pa pri nas?
zulj001
31. 05. 2010 15.52
Ni dolgo tega ,ko je precednik vlade"razlagal",da je krize konec in ,da smo na poti k zmagi.Verjetno je pozabil povedati ,da "zmagujemo" na dnu lestvice.Še enkrat se je pokazalo ,da tvezenje g.Pahorja nima nikakršne zveze z realnostjo.Bojim se ,da se bo to pokazalo tudi v primeru arbitražnega sporazuma.
fleks
31. 05. 2010 15.17
v času ko smo imeli tolar recesije ni bilo na vidiku,ko smo prevzeli euro se je pa začelo.hoteli smo euro dobilo smo ga,hoteli smo v EU zdaj pa imamo kar smo iskali.še enkrat čestitke naši vladi.!!!!!
igizims
31. 05. 2010 15.16
Dokler bomo imeli take ekonomiste kot je g,Maks Tajnikar bomo več čas v recesiji.
CheGaucho
31. 05. 2010 15.09
Sram me je da sem Slovenc in da tukaj živim, saj ne znajo voditi naše države in imam mnenje, da smo Slovenci kot nekakšnen drugorazredni prebivalci Europe, saj nas imajo samo za poceni delavno silo (smo pač hlapci - narod hlapcev). Bo treba počas razmišljat o odhodu v tujino s trebuhom za kruhom.
infa
31. 05. 2010 15.03
Slovenjija je u ****, pa naj govori kdorkoli kar hoče toliko doktorjev ekonomije pa nobene vizije