Kar zadeva geografsko in poklicno mobilnost delovne sile, se Slovenija se uvršča ne rep evropskih držav, so poudarili govorniki na današnji konferenci o mobilnosti delovne sile v Ljubljani. Dodali so, da je upadanje gospodarskih aktivnosti še poslabšalo že tako manj ugodne razmere za mobilnost, kar se odraža predvsem na področju migracijskih tokov.

Predsednik Združenja delodajalcev Slovenije (ZDS) Borut Meh je uvodoma poudaril, da so aktualne gospodarske razmere pokazale, da Slovenija očitno še ni zrela za krizo širokih razsežnosti. Ob tem je poudaril, da se socialni partnerji med seboj v kriznih razmerah še vedno ne znajo pogovarjati, kar po Mehovih besedah v času krize predstavlja veliko težavo.
Mobilnost mladih
Prav mobilnost je po Mehovih besedah tista, ki ponuja ugodnosti delodajalcem in delojemalcem. "Ljudje, ki pripadajo mobilni delovni sili, radi povedo, da so z mobilnostjo veliko pridobili," je dejal Meh in dodal, da je globalizacija postala dejstvo, ki od vsakega posameznika zahteva čedalje večjo mobilnost, prav ta pa je po njegovem mnenju eden od pomembnih vzvodov za izhod iz krize.
Izvršni sekretar Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Andrej Zorko je v nadaljevanju poudaril, da je mobilnost v zadnjem času zlasti pri mladih ena izmed osnov pri iskanju zaposlitve. Ob tem je izpostavil več dejavnikov, ki vplivajo na to, ali se posameznik odloči za izbiro službe izven kraja bivanja, tako v Sloveniji kot tudi drugje v tujini.

Kot dejavnik, ki ima precejšen vpliv na omenjene odločitve, je Zorko izpostavil cene bencina, dostopnost do javnega prevoza, točnost javnih prevoznih sredstev ipd. Poleg tega na geografsko mobilnost po njegovih besedah vplivajo še številni drugi dejavniki. Med drugim so raziskave pokazale, da le enajst odstotkov mladih v Sloveniji živi neodvisno od staršev. Kot primerjavo je navedel Finsko, kjer je ta odstotek neprimerno večji. Prav iz teh in številnih drugih podatkov je bo Zorkovih besedah treba črpati predloge o tem, na kakšen način je večjo geografsko mobilnost možno spodbujati.
Pomanjkanje posameznih profilov delavcev
Predstavnik BusinessEurope Sverker Rudeberg je v nadaljevanju poudaril, da je mobilnost delovne sile trenutno nižja kot potreba po delavcih. Kljub krizi je po njegovih besedah še vedno veliko prostih delovnih mest, saj v številnih, predvsem bolj razvitih državah, stalno ugotavljajo pomanjkanje določenega profila delavcev.
Mobilnost je po Rudebergovih besedah v krizi izjemno pomembna, saj "je prav v slabih časih potrebno vse napore priložnosti izkoristiti in usmeriti v zagotavljanje razvoja podjetij". Ker pa mobilnost ni na dovolj visoki ravni, zaradi pomanjkanja delavcev z izkušnjami in kvalificiranih delavcev razvoj podjetij pogosto zastane.
Poleg tega je Rudeberg izpostavil tudi problem negativnega odnosa do tujih delavcev, ki se pojavlja v številnih državah in predstavlja težave pri zagotavljanju določenega profila delavcev, ki največkrat prihajajo prav iz tujine.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.