Portal Business Insider je objavil lestvico 10 najbolj demografsko ogroženih držav, zaradi katerih naj bi bila Evropa dolgoročno obsojena na propad. Po podatkih vsakoletnega evropska poročila o staranju prebivalstva naj bi v Sloveniji do leta 2035 pokojninski izdatki znašali kar neverjetnih 15 odstotkov bruto domačega proizvoda (BDP). Poleg Slovenije so na robu demografskega prepada tudi druge evropske države, kot na primer Francija, Malta, Italija itd. Grčija, ki je po napovedih strokovnjakov najbližje bankrotu, se nahaja na četrtem mestu.
Po mnenju stroke naj bi naša pokojninska blagajna delovala vzdržno le do leta 2030, po tej prelomnici pa se za bodoče prejemnike pokojnin ne obeta nič dobrega. Pokojninska blagajna deluje po principu pretočnosti, kar pomeni, da trenutno aktivno zaposleni plačujejo prispevke v zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (ZPIZ), iz katerega se izplačuje pokojnina neaktivni populaciji, ki so s preteklim delom postali upravičenci do pokojninskih pravic. Pokojninska blagajna je stabilna le, če je razmerje med zaposlenimi in upokojenci zadostno.
V Sloveniji je v letu 1984 razmerje znašalo trije zaposleni na enega upokojenca, v letu 2008 pa le še 1,64 zavarovanca na enega upokojenca. Tako je konec decembra 2008 v pokojninsko blagajno vplačevalo približno 904 tisoč zaposlenih, upokojencev je bilo v tem istem letu okoli 555 tisoč. Razmerje med povprečno neto pokojnino in povprečno neto plačo je v prvem kvartalu leta 2009 znašalo okoli 60 odstotkov, v bodoče pa naj bi se to razmerje še drastično poslabšalo.
Zakaj je lahko leta 2030 konec sveta za upokojence ter koliko pokojnine naj bi upokojenec prejemal čez 20 let glede na trenutne demografske trende in kaj sploh lahko storimo?
KOMENTARJI (392)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.