Na seji skupščine Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) so njeni člani potrdili finančni načrt in program dela zbornice za prihodnje leto, ko bo Slovenija vstopila v Evropsko unijo, kar bo slovenskemu gospodarstvu prineslo nove izzive in nevarnosti. V letu, ko bo Slovenija vstopila tudi v mehanizem ERM II bo treba določiti razmerje med tolarjem in evrom ter območje njegovega nihanja. Bolj verjetno je, da se bo tečaj tolarja nagibal k apreciaciji, je gospodarstvenikom povedal guverner Banke Slovenije Mitja Gaspari in jih opozoril, da s strani tečajne politike ni pričakovati spodbud, saj stabilnost tečaja ne bo prinašala kapitalskih koristi.
Slovenijo pred sprejetjem evra čaka še nekakšna evročakalnica, imenovana mehanizem evropskih tečajev. Tam naj bi se v dveh letih pripravili na dokončno odpravo tolarja. Istočasno se bo določilo trajno menjalno razmerje med tolarjem in evrom. Guverner banke Slovenije velikih pretresov ne vidi, med drugim tudi zato, ker za Evropo po razvitosti ne zaostajamo toliko, kolikor preostale pristopnice. "Smo daleč najbolj razviti v tem delu Evrope. Saj je naš povprečni deleč nekaj čez 70 odstotkov, kar je daleč več kot v državah ki nam sledijo," pojasnjuje Gaspari.
Prav zaradi razvitosti in visoke kupne moči, guverner pravi, da velikih tujih investicij ne bo, bodo pa prevzemi. Teh se boji, saj bi pritok novih deviz iz tujine povzročil padec vrednosti tolarja.
Sicer pa bo Slovenija po guvernerjevih besedah po prevzemu evra v tem okolju prav tako uspešna, kot so bile Španija, Portugalska in tudi Irska. Zavedati pa se je treba, da bodo evropska sredstva, ki bodo prihajala v ta del Evrope bistveno nižja, kot so jih pred leti dobivale te države. Zato je dobro, da se zanašamo na lastno prilagodljivost in zmogljivost, je še dodal.
In kakšna je pripravljenost slovenskih podjetij na uvedbo evra? "Mislim, da bo evroobmočje povzročilo težave, vsaj v prvih letih. Računamo pa, da bi se v petih letih stvari nekoliko izenačile," pojasnjuje Vinko Može z Aerodroma Ljubljana. Črt Mesarič iz NKBM dodaja: "Potrebno je imeti pred očmi, da se že danes slovenska podjetja zadolžujejo v tujini, ne samo v Sloveniji. To pomeni, da imamo to konkurenco že vsak dan pred vrati, jutri bo to samo še korak naprej."