Velik del te skupnosti je povezan v Združenju slovenskih pivovarn, ki si prizadeva v Sloveniji ustvariti pivu prijazno gospodarsko, vendar hkrati tudi družbeno odgovorno okolje.
"Mednarodni dan piva daje priznanje in spoštovanje vsem ustvarjalcem piva in tistim, ki ga strežejo. Povezuje ljudi vsega sveta in je namenjen druženju ter praznovanju različnosti kultur, jezikov, kot tudi vrst piva. Mednarodni dan piva spodbuja tudi pivovarje, da obiščejo, preizkusijo in se poklonijo pivu svojih konkurentov. Običaj v svetu je, da se na ta dan obdari prijatelja s steklenico ali pločevinko piva," so ob dnevu piva zapisali v združenju, povzema STA.
Pivo sicer ostaja najbolj priljubljena in razširjena nizkoalkoholna pijača na svetu, stara več tisoč let, saj so jo poznali še stari Egipčani.
V Sloveniji imamo prve pisne dokaze o varjenju piva v dokumentih Noticia Bonorum de Lonca iz leta 1160.
Slovenija na lestvici evropskih držav zaseda deveto mesto s skoraj 80 litri popitega piva na leto na prebivalca. Na prvem mestu je Češka (143 litrov), sledijo pa Nemčija (104 litre) in Avstrija (103 litri).
Povprečna cena vrčka piva v barih je pri nas 2,8 evra in če pogledamo cene v soseščini, je še veliko prostora za povpravke navzgor, tako kot je veliko prostora za rast pivovarske industrije. Na Češkem ali Hrvaškem denimo panoga prispeva 1,6 odstotka k BDP, pri nas ne doseže niti odstotka.
Odgovorno pitje alkohola
Ker pa veliko vrst piva spada med alkoholne pijače, ne bo odveč opozorilo o tem, da je potrebno alkohol uživati odgovorno, na kar Slovence redno opozarjajo tudi na NIJZ.
Podatki namreč kažejo, pišejo na svoji spletni strani, da Slovenija spada med države z največjo porabo alkohola na posameznega prebivalca. Tako skupaj z državami Evropske unije, Norveške in Švice po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije tvorimo regijo, kjer živijo največji porabniki alkohola na svetu. Poraba je v tej regiji dvakrat višja od svetovnega povprečja. Posledice velike porabe se kažejo tako na zdravju posameznika, ki prekomerno pije alkohol, kot tudi na ravni celotne družbe. Ocenjuje se, da s pitjem alkohola vsako leto povezanih za okoli 234 milijonov evrov različnih stroškov.
Raziskava Z zdravjem povezan vedenjski slog v Sloveniji iz leta 2016 je sicer pokazala, da se kar 28 odstotkov moških in 16 odstotkov žensk v starosti od 25 do 34 let opija enkrat do trikrat mesečno ali pogosteje. Visok odstotek potrjuje tudi podatek o registrirani porabi alkohola v Sloveniji, ki se giblje med 10,3 in 13,5 litra čistega alkohola na odraslega prebivalca na leto. Ocena zdravstvenih stroškov, ki so povezani s pitjem alkohola, so v letih 2011—2014 v Sloveniji v povprečju znašali 153 milijonov evrov letno. Pri tem niso všteti stroški zaradi prometnih nezgod, nasilja v družini in drugih kriminalnih dejanj, kar številko dvigne na 234 milijonov evrov, še opozarjajo na NIJZ.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.