Najbolj dramatičen je zdrs podjetniške učinkovitosti, kjer se slovenska podjetja uvrščajo na 51. mesto, piše slovenski poslovni časnik Finance. Uvrstitev se je v zadnjih dveh letih poslabšala: z 32. mesta je zdrsnila na 51. mesto, samo letos za 13 mest. Na zadnje mesto so se podjetja uvrstila v anketah, s katerimi so v državah merili zaprtost kulture za tuje ideje in pogostost trgovanja z delnicami na podlagi notranjih informacij. Anketiranci so slabo ocenili učinkovitost nadzornih svetov in kredibilnost menedžerjev.
Po mnenju nekaterih slovenskih menedžerjev stanje ni tako slabo, kot je prikazala omenjena raziskava, saj naj bi k rezultatom prispevala tradicionalna slovenska samokritičnost. Tudi minister za šolstvo in šport Slavko Gaber (LDS) pravi, da se je lani povečal delež sredstev za znanost in tehnologijo, medtem ko so slovenski menedžerji v omenjeni raziskavi poudarili, da slovenske univerze ponujajo znanje, ki za gospodarstvo ni dovolj uporabno.
Lestvico sestavlja švicarska fundacija za ekonomske raziskave IMD. Obsega 51 državnih in devet regionalnih gospodarstev. Uvrstitev je izdelana na podlagi rezultatov anketnih vprašanj in tržnih (ekonomskih) podatkov. Pri izdelavi sodelujejo partnerski instituti iz omenjenih držav. V Sloveniji sta navedena Institut za ekonomske raziskave (IER) in Ekonomska fakulteta Univerze v Ljubljani. Za Slovenijo sta se med članicami Evropske unije, ki so na lestvici, uvrstili Italija in Poljska.