
Na poslovanje bank v Sloveniji še naprej močno vplivajo stroški oslabitev in rezervacij. Ti so bili v prvih dveh mesecih s 129 milijoni evrov za 124 odstotkov višji kot lani, ugotavlja centralna banka. Izguba vseh bank v Sloveniji je do konca februarja pred obdavčitvijo znašala 15,6 milijona evrov. Najvišje stroške oslabitev in rezervacij so oblikovale velike domače banke, piše v zadnji številki Biltena banke Slovenije.
Bilančna vsota bank se je februarja zmanjšala za 317 milijonov evrov, potem ko se je januarja povečala za 502 milijona evrov. Na letni ravni se obseg bilančne vsote zmanjšuje od lanskega decembra, februarja je bila tako za 1,6 odstotka nižja kot pred letom dni. Na to je najbolj vplival umik vlog države iz bank.
Manj posojil podjetjem
Terjatve do tujih bank so se februarja znižale, prav tako se je spet zmanjšal tudi obseg posojil nebančnemu sektorju. Februarja se je obseg posojil, ki jih imajo podjetja najeta pri bankah, skrčil za 64 milijonov evrov neto. K zmanjšanju posojil so tokrat najbolj prispevale velike domače banke, sicer pa delež dolgoročnih posojil ostaja na dobrih dveh tretjinah vseh posojil.
Kreditiranje prebivalstva se je po januarskem znižanju februarja malenkost povečalo, namreč za štiri milijone evrov, vendar le pri skupini bank v večinski tuji lasti. Skromno je bilo tudi povečanje hranilnih vlog gospodinjstev.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.