Slovenski delodajalci so optimistični, a previdni, ko gre za napovedovanje zaposlitvenih možnosti za obdobje prihodnjih treh mesecev, je pokazala raziskava Manpower. Raziskava razkriva, da 12 odstotkov delodajalcev načrtuje rast zaposlovanja, trije odstotki delodajalcev načrtujejo upad, 82 odstotkov delodajalcev pa sprememb v zaposlitveni strukturi v obdobju med julijem in septembrom 2016 ne predvideva.
''V primerjavi s prejšnjim četrtletjem je neto napoved zaposlovanja relativno stabilna, v primerjavi z enakim obdobjem lani pa je napoved zaposlovanja nekoliko upadla, in sicer za dve odstotni točki,'' so še sporočili.
Pojasnili so, da bodo iskalci zaposlitve v prihajajočem četrtletju našli v vseh, razen eni gospodarski panogi in v vseh regijah. ''Najmočnejše namere zaposlovanja pričakujemo v proizvodni panogi, iz katere delodajalci poročajo o neto napovedi zaposlovanja plus 15 odstotkov, kar je najbolj optimistična napoved od pričetka izvajanja raziskave v začetku leta 2011. Medtem delodajalci v panogi kmetijstva, lova, gozdarstva in ribolova za obdobje prihodnjih treh mesecev ne načrtujejo aktivnosti v zaposlovanju in poročajo o ničodstotni neto napovedi zaposlovanja. Napoved še predvideva rast zaposlovanja v vseh štirih regijah, kot tudi v vseh štirih skupinah podjetij ne glede na velikost,'' so povedali.
Kaj kažejo primerjave?
Četrtletna primerjava kaže na upad zaposlitvenih možnosti v šestih od skupaj 10 gospodarskih panog. Najbolj opazen je upad neto napovedi zaposlovanja v panogi oskrbe z elektriko, vodo in plinom, ki znaša kar 10 odstotnih točk, ter v gradbeni panogi, kjer upad znaša šest odstotnih točk. Za tri odstotne točke so v primerjavi s prejšnjim četrtletjem upadle tudi zaposlitvene možnosti v panogi kmetijstva, lova, gozdarstva in ribolova ter panogi rudarstva in kamnin. Nasprotno pa je v dveh gospodarskih panogah v primerjavi s prejšnjim četrtletjem opaziti rast zaposlitvenih možnosti, in sicer najbolj opazno v proizvodni panogi, kjer so se zaposlitvene namere izboljšale kar za devet odstotnih točk.
V primerjavi s tretjim četrtletjem 2015 so napovedi zaposlovanja upadle v sedmih od skupaj desetih gospodarskih panog. Opazen upad zaposlitvenih možnosti beležimo tako v gradbeni panogi kot v panogi trgovine na debelo in drobno, za obe veljajo za devet odstotnih točk šibkejše neto napovedi zaposlovanja kot v enakem obdobju lani. Prav tako so zaposlitvene možnosti upadle v panogi rudarstva in kamnin, in sicer za sedem odstotnih točk. V treh gospodarskih panogah so namere zaposlovanja v primerjavi z enakim obdobjem lani izboljšane. Delodajalci v proizvodni panogi poročajo o rasti zaposlitvenih možnosti za šest odstotnih točk, delodajalci v panogi gostinstva in hotelirstva pa o rasti za tri odstotne točke, so sporočili iz agencije Manpower.
V katerih regijah bodo najbolj zaposlovali?
O najmočnejšem zaposlitvenem utripu tokrat poročajo delodajalci v jugovzhodni regiji, kjer neto napoved zaposlovanja znaša plus edem odstotkov, ter v osrednji regiji, kjer je neto napoved zaposlovanja plus šest odstotkov. Nekaj priložnosti za zaposlitev bo po pričakovanjih delodajalcev tudi v severovzhodni in jugozahodni regiji.
V primerjavi z obdobjem pred tremi meseci so zaposlitvene možnosti upadle, in sicer za tri odstotne točke v severozahodni regiji, za dve odstotni točki v severovzhodni in prav toliko v osrednji regiji. Medtem pa delodajalci v jugovzhodni regiji sprememb ne pričakujejo.
Primerjava z enakim obdobjem lani, torej s tretjim četrtletjem 2015, kaže na rahlo rast zaposlitvenih možnosti tako v severovzhodni kot v jugovzhodni regiji. Neto napoved zaposlovanja je za obe regiji za dve odstotni točki izboljšana. Kljub vsemu so napovedi zaposlovanja drugod upadle, in sicer je v jugozahodni regiji le-ta tokrat za sedem odstotnih točk šibkejša, v osrednji regiji pa primerjava kaže na upad zaposlitvenih možnosti za pet odstotnih točk.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.