Gospodarstvo

Pahor si ne upa tvegati sprememb

Ljubljana, 10. 11. 2010 12.02 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Pahor glede združevanja HSE in Gen Energije meni, da je treba razmisliti o nacionalnem energetskem programu. Trdi, da si ne upa tvegati spremembe obstoječega stanja, če bi to pomenilo višjo ceno električne energije.

Odbor DZ za gospodarstvo je razpravljal o načrtovanem združevanju HSE in Gen Energije. Čeprav so imeli udeleženci seje o tem različna mnenja, so se strinjali, da je treba združevanje postaviti v kontekst nacionalnega energetskega programa, kar poudarja tudi premier Borut Pahor. Kot je na seji odbora dejal predsednik vlade, je energetika kot "hrbtenica konkurenčnosti slovenskega gospodarstva stvar temeljite presoje o tem, kako trdna in hkrati gibčna bo, da bo zdržala pritiske svetovnega gospodarstva v prihodnje".

Elektrika
Elektrika FOTO: Reuters

"Mislim, da bi bilo koristno, da bi odločitev o morebitni združitvi dali v kontekst naše energetske politike," je poudaril in dodal, da si ne upa tvegati spremembe obstoječega stanja, če bi to pomenilo višjo ceno električne energije. Po njegovem mnenju je namreč ravno razdružitev pripeljala do konkurence in nižjih cen elektrike.

Pahor se zavzema za čimprejšnjo obravnavo energetske politike v prihodnje in nato za pravilno odločitev. Po njegovih besedah evropske vlade energetiki namenjajo osrednjo pozornost, sam si pri tem ne želi zaostajati. Slovenski energetski program mora biti po njegovi oceni praktičen, vsebovati mora "jasna vodila v kaj, koliko, kdaj in s kom bomo investirali".

Nacionalni energetski program

Po pojasnilih ministrice za gospodarstvo Darje Radić je nacionalni energetski program v zaključni fazi priprave, v torek so dobili okoljsko poročilo, na katero mora podati okoljsko ministrstvo svoja stališča in pripombe. Nacionalni energetski program, ki vključuje tudi projekt združitve obeh energetskih stebrov, bi lahko bil po besedah ministrice v dobrem mesecu dni v postopku javne obravnave.

Darja Radić in Borut Pahor
Darja Radić in Borut Pahor FOTO: Damjan Žibert

Radićeva se je strinjala, da je z ustanovitvijo Gen Energije prišlo do konkurence na trgu prodaje električne energije. "Lahko govorimo o tem, da je prišlo do znižanja cen elektrike," je dejala in dodala, da so ti "efekti, ob stanju, kakršno je danes, le na kratek rok, dolgoročno pa ta poteza ne zagotavlja potrošnikom nižje cene elektrike". Radićeva je spomnila na prednosti združitve in zagotovila, da bo konkurenca z združitvijo zagotovljena, saj slovenski energetski trg ni zaprt.

Poslanec Andrej Vizjak (SDS) je poudaril, da je bistveno pomembnejše od združevanja, kako se bo slovenska energetika prilagodila izzivom na področju energetike in pripravila strategijo. Hkrati je opozoril, da združevanje ni podkrepljeno z nobeno konkretno študijo. "Menim, da bi morali vso energijo posvetiti pripravi nacionalnega energetskega programa," je poudaril Vizjak, ki podpira namero predsednika vlade, da se o združevanju govori šele, ko bodo jasni cilji.

Vprašanje vplivov na združevanje

Odbor je zavrnil predlog Vizjaka, da vlada na podlagi zakona o omejevanju preprečevanja konkurence pridobi mnenje urada za varstvo konkurence (UVK) o vplivu morebitnega združevanja na konkurenco.

Andrej Vizjak
Andrej Vizjak FOTO: Dz-rs.si

Ministrica Darja Radić je pojasnila, da bo urad odločal o tem, ko bo pripravljen predlog, saj namreč v tem trenutku še ne vedo, kakšen model združitve, če sploh, bo potreben.

Med ministrico in Vizjakom se je vnela burna razprava o tem, ali je bil predlog za združitev že podan ali ne. Po Vizjakovih navedbah je ministrstvo v začetku novembra poslalo predlog združitve, ki je po njegovi oceni "slab in znižuje raven konkurenčnosti", na vlado in se tudi že odločilo, kako bo to naredilo. Po pojasnilih Radićeve je bil predlog na vlado podan in tudi umaknjen, saj da bodo o njem govorili v okviru nacionalnega energetskega programa. "Na ministrstvu bomo intenzivno delali naprej na čimprejšnji pripravi nacionalnega energetskega programa, ki je ključna podlaga, na kateri bomo lahko sprejemali vse nadaljnje odločitve," je poudarila.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (17)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

bernardedwards
12. 11. 2010 15.43
ivan kramberger se ni bal nobenega,.... pa so ga pospravli tisti ki so uničili pravno državo in si nato še vse prisvojili oz. privatizirali..... zapravili so vse kar je narod ustvaril v 50 letih po vojni od l 1945 in še kar bo narod moral ustvariti oz.poplačati v naslednjih 50 letih.
titovka
12. 11. 2010 10.45
pa naj pokliče rupla, bo on tvegal namesto njega!!!!!m
batom@pinkponk.com
11. 11. 2010 21.25
Pahor, koga se bojiš???
batom@pinkponk.com
11. 11. 2010 21.24
neumnost je bila razbijanje na dva stebra, konkurirajo si sedaj proizvajalci energije (!?!?!), ki delujejo na popolnoma drugacnih in neprimerljivih platformah (hidro vs. jedrsko)... Konkurenca mora biti pri DOBAVITELJIH, ki bi pa morali imeti enake pogoje. GEN-I ima sedaj seveda boljse, kar bi lahko oznacili kot nelojalno konkurenco.
sudja
11. 11. 2010 16.26
Dol z komunajzersko VLADO
Mancyy
11. 11. 2010 14.31
Čisto vse so po Sloveniji pokradli.. Morda je samostojna Štajerska rešitev ali pa Italijanska rešitev iz leta 40. Mreža okoli Ljubljane.
Uporabnik113189
11. 11. 2010 14.20
Najprej da smo si na jasnem, večina hidroelektrarn je bila zgrajena v socializmu. Problem je lastninjenje. Vsi bi jih radi "OLASTNINILI" pa nimajo denarja. Zavedati se je potrebno, da je elektrarna praktično en velik stroj za katerega rabiš še večji kup denarja, za obratovanje pa rabiš toliko zaposlenih kot kakšen mali obrtnik. Pahor ima sicer prav, energetika je hrbtenica in ta bi morala biti prožna. Elelktrarna, ki je amortizirana proizvaja elektriko praktično zastonj in kot sem že omenil, so bile večinoma zgrajene v socializmu. Zato je izgovarjanje na evropske cene milo rečeno metanje peska v oči. Poleg stroškov vzdrževanja si obračunajo še velikanske plače in s tropi političnih direktorjev, kot monopolisti pa derejo kožo državljanom.. Če si bodo dovolj časa lahko plačevali izredno visoke plače, bodo morda lahko nekoč kupili svojo elektrarno. Saj se potrošnikom na položnicah ne pozna veliko. Vsak mesec pri ceni prispevajo še 10 ali 15 eur za plačo bodočega lastnika..Kaj pa je to sitnica..
MATEJABAJSIKA
11. 11. 2010 13.59
A nista Radićeva in Pahor trdila, da se cena elektrike ne bo dvignila?
laufer
11. 11. 2010 11.55
Konkurenčnost je ZAKON, ki ni povolji nekonkurenčnim!
KONEC VAŠEGA SVETA POHLEPA
10. 11. 2010 22.10
ZE SPET SI BODO FILALI ZEPE KOT VEDNO.SUPER SISTEM NI KAJ .MENE SAMO ZANIMA CE ZE SPREJEMAJO SAMO GLUPE ZAKONE KDAJ BODO DVIGNILI PLACE VERJETNO NIKOLI KER BO TAKO VSO GOSPODARSTVO PREJ PROPADLO.
drahnreb
10. 11. 2010 21.36
Pahor bo že uredil,saj je tudi Srbom rešil probleme,kot je dejal
tali?ni tom
10. 11. 2010 18.37
če privatizirajo RTVS me nič ne moti samo da -UKINEJO NAROČNINO-!! ker ne vem zakaj plačujemo za to totalno bedo ki jo kažekjo in nonstop ponavljajo! bojo PA S TO ELAKTRIKO SPET NATEGNIL IN SE BO PAR TIPOV NABRALO KEŠA DA BO GLAVA BOLELA NAS VSE OSTALE KO BOMO PLAČEVAL DRAGO ELEKTRIKO!! slovensko pač !!!
alterego
10. 11. 2010 17.57
kako Vizjak ni naredil nič!? ustanovil je drugi steber in omogočil Gen-i preprodajo poceni elektrike iz NE Krško! zdaj bi pa še Golobič in Kopač rada naredila nekaj podobnega, tokrat s HSE in državnimi elektrodistribucijami...
vsesmozagonili
10. 11. 2010 17.17
pred očmi nam kradejo! zato bodo pa privatizirali RTVS!
star1
10. 11. 2010 15.39
Kaj je Vizjak,a zopet jokaš?ko si imel možnost nisi naredin nič!
Mancyy
10. 11. 2010 15.25
Petrol bo prodajal Elektriko, ko nima ne elektrarne, ne daljnovodov še transformatorja ne.. In nihče tam zaposlen ne ve kako Turbina izgleda.. Turisti pa nakladajo o tem.
makajjezvami
10. 11. 2010 15.03
A višja cena elektrike ni sprememba al kako?