Odbor DZ za gospodarstvo je razpravljal o načrtovanem združevanju HSE in Gen Energije. Čeprav so imeli udeleženci seje o tem različna mnenja, so se strinjali, da je treba združevanje postaviti v kontekst nacionalnega energetskega programa, kar poudarja tudi premier Borut Pahor. Kot je na seji odbora dejal predsednik vlade, je energetika kot "hrbtenica konkurenčnosti slovenskega gospodarstva stvar temeljite presoje o tem, kako trdna in hkrati gibčna bo, da bo zdržala pritiske svetovnega gospodarstva v prihodnje".
"Mislim, da bi bilo koristno, da bi odločitev o morebitni združitvi dali v kontekst naše energetske politike," je poudaril in dodal, da si ne upa tvegati spremembe obstoječega stanja, če bi to pomenilo višjo ceno električne energije. Po njegovem mnenju je namreč ravno razdružitev pripeljala do konkurence in nižjih cen elektrike.
Pahor se zavzema za čimprejšnjo obravnavo energetske politike v prihodnje in nato za pravilno odločitev. Po njegovih besedah evropske vlade energetiki namenjajo osrednjo pozornost, sam si pri tem ne želi zaostajati. Slovenski energetski program mora biti po njegovi oceni praktičen, vsebovati mora "jasna vodila v kaj, koliko, kdaj in s kom bomo investirali".
Nacionalni energetski program
Po pojasnilih ministrice za gospodarstvo Darje Radić je nacionalni energetski program v zaključni fazi priprave, v torek so dobili okoljsko poročilo, na katero mora podati okoljsko ministrstvo svoja stališča in pripombe. Nacionalni energetski program, ki vključuje tudi projekt združitve obeh energetskih stebrov, bi lahko bil po besedah ministrice v dobrem mesecu dni v postopku javne obravnave.
Radićeva se je strinjala, da je z ustanovitvijo Gen Energije prišlo do konkurence na trgu prodaje električne energije. "Lahko govorimo o tem, da je prišlo do znižanja cen elektrike," je dejala in dodala, da so ti "efekti, ob stanju, kakršno je danes, le na kratek rok, dolgoročno pa ta poteza ne zagotavlja potrošnikom nižje cene elektrike". Radićeva je spomnila na prednosti združitve in zagotovila, da bo konkurenca z združitvijo zagotovljena, saj slovenski energetski trg ni zaprt.
Poslanec Andrej Vizjak (SDS) je poudaril, da je bistveno pomembnejše od združevanja, kako se bo slovenska energetika prilagodila izzivom na področju energetike in pripravila strategijo. Hkrati je opozoril, da združevanje ni podkrepljeno z nobeno konkretno študijo. "Menim, da bi morali vso energijo posvetiti pripravi nacionalnega energetskega programa," je poudaril Vizjak, ki podpira namero predsednika vlade, da se o združevanju govori šele, ko bodo jasni cilji.
Vprašanje vplivov na združevanje
Odbor je zavrnil predlog Vizjaka, da vlada na podlagi zakona o omejevanju preprečevanja konkurence pridobi mnenje urada za varstvo konkurence (UVK) o vplivu morebitnega združevanja na konkurenco.
Ministrica Darja Radić je pojasnila, da bo urad odločal o tem, ko bo pripravljen predlog, saj namreč v tem trenutku še ne vedo, kakšen model združitve, če sploh, bo potreben.
Med ministrico in Vizjakom se je vnela burna razprava o tem, ali je bil predlog za združitev že podan ali ne. Po Vizjakovih navedbah je ministrstvo v začetku novembra poslalo predlog združitve, ki je po njegovi oceni "slab in znižuje raven konkurenčnosti", na vlado in se tudi že odločilo, kako bo to naredilo. Po pojasnilih Radićeve je bil predlog na vlado podan in tudi umaknjen, saj da bodo o njem govorili v okviru nacionalnega energetskega programa. "Na ministrstvu bomo intenzivno delali naprej na čimprejšnji pripravi nacionalnega energetskega programa, ki je ključna podlaga, na kateri bomo lahko sprejemali vse nadaljnje odločitve," je poudarila.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.