Ideja poslovnih angelov ni slovenska, saj se je razvila pred več kot 50 leti v Ameriki. Začelo se je s financiranjem Broadwaya in drugih predstav, kmalu pa so se prispevki bogatih Američanov vključili tudi v dobre poslovne ideje, kjer so videli možnost za rast.
V letih se je poslovanje 'angelov' močno razvilo in pred dobrimi tremi leti so tudi v Sloveniji ustanovili klub Poslovnih angelov Slovenije. Vodja kluba slovenskih angelov Blaž Kos poudarja, da ''angeli ne nudimo pomoči, nismo dobrodelna organizacija, temveč gre za koncept, kjer poslovni angeli vstopijo v podjetje takrat, ko običajno banke še nočejo.'' V takšnem obdobju je vstop namreč najbolj tvegan in 9 od 10 takšnih podjetij v prvih nekaj letih propade. Tudi polovica podjetij, v katera vlagajo poslovni angeli propade.
Podjetje Sosed d.o.o. je prav tako del 'angelskega' projekta in njihovo sodelovanje se je začelo v ljubljanskem univerzitetnem inkubatorju. Nina Breznik iz podjetja Sosed pojasnjuje, da se je 'zgodila ljubezen na prvi pogled.' Za sodelovanje so se v ljubljanskem podjetju odločili, ker so potrebovali mentorje, uveljavljene podjetnike in strokovnjake, poleg tega 'pa ima podjetje velike apetite in smo vedeli, da za uresničevanje našega načrta potrebujemo tako finančni kot tudi socialni kapital.'
Angeli posredujejo med podjetjem, ki ga izberejo in z investitorji postanejo manjšinski lastniki (25 do 49 odstotkov).S podjetjem nato sodelujejo ne le kot denarni vlagatelji, temveč tudi kot svetovalci, partnerji. Skratka podjetju pomagajo rasti – s svojim znanjem in izkušnjami.
V Sloveniji ima klub več kot 30 uglednih članov, poslovnežev in investitorjev. Izbira podjetij, v katera se vključijo, pa poteka s prijavo ideje, pri kateri angeli podjetniku pomagajo narediti predstavitev in dober poslovni načrt, nato pa ga na eni izmed prireditev predstavijo potencialnim investitorjem. Na leto pregledajo več kot 100 podjetij, nato pa jih 15–20 predstavijo investitorjem, od tega pa le eno ali dve podjetji izberejo in vložijo sredstva in znanje. Postopek traja približno pol leta, saj tako angeli kot neposredni investitorji želijo dobro spoznati podjetje in podjetnika, ki predstavlja svojo idejo.
Po kakšnem ključu pa izbirajo nove kandidate?
''Imamo mrežo kontaktov, ki jih preko predavanj in dogodkov spoznamo, jim razložimo in preučimo, tako da imajo jasno sliko, v kakšno sodelovanje gredo.'' Za izbiro kandidatov so ključni elementi kompetentnost tima, ali poznajo panogo, imajo dobro idejo in dober poslovni načrt, iščejo ambicije in kot pravi Kos 'tisto iskro v očeh'. Ključen pogoj za izbiro je, da imajo podjetniki hrbtenico, zadnja najpomembnejša stvar pa je kemija med investitorjem in podjetnikom. Investitorji običajno v podjetniku vidijo sebe, podjetnik pa v njih mentorja.
Poslovni angeli pripravljajo šolanja za podjetnike, kjer potem izbirajo tudi kandidate za nadaljno sodelovanje. Udeležba na seminarjih sicer ni pogoj za pristop k projektu, v preteklosti pa se je že izkazalo, da so le ti zelo koristni, tudi za tiste, ki potem niso izbrani za projekt. Vodja slovenskih angelov vabi vse podjetnike, ki imajo dobre ideje, naj se obrnejo na njih in skupaj se bodo lotili poslovnih načrtov, ki jih nato predstavljajo investitorjem.
V enem izmed projektov slovenskih angelov, podjetju Sosed, pravijo, da posebnih obveznosti do investitorjev nimajo. Redna mesečna poročila, odkrit odnos, 'naša glavna obveznost, predvsem moralna, je, da nam in njim zaslužimo denar in da se skozi podjetniško avanturo imamo fajn,' še dodaja Breznikova. ''Naše sodelovanje je odlično, angeli nam pomagajo in nas vzpodbujajo. Prepričani pa smo, da bo tako tudi v prihodnosti.''
Kot že omenjeno, riziko za investitorje seveda je in tega se zavedajo že pred vstopom v podjetja. Je pa v zadnjem času v Evropi trend bolj 'sigurne' oblike vstopa, ko več investitorjev vstopi v več projektov na enkrat. ''Ne smeš imeti vseh jajc v eni košari,'' dodaja Kos in tako se riziko porazdeli med investitorje, zaradi vstopa v več podjetij pa je možnost za uspeh toliko večja.
Vas zanima kateri znani obrazi se skrivajo za poslovnimi angeli? Preberite TUKAJ!
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.