Gospodarstvo

Slovensko gospodarstvo ne čuti posledic katastrofe

Ljubljana, 18. 03. 2011 15.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Slovensko gospodarstvo za zdaj večjih posledic zaradi razmer na Japonskem po uničujočem potresu in cunamiju ne čuti. Se pa že kaže vpliv dogajanja na energetske trge.

Nadzorni svet Pozavarovalnice Sava se je danes seznanil s prvo informacijo o izpostavljenosti pozavarovalnice na Japonskem. V Savi Re, ki ima na Japonskem štiri pozavarovance, ocenjujejo, da se bo škoda gibala med enim in tremi milijoni evrov, dokončne višine škode pa še ne morejo oceniti.

Slovensko gospodarstvo za zdaj večjih posledic zaradi razmer na Japonskem po uničujočem potresu in cunamiju ne čuti. Podjetja, ki uvažajo japonske izdelke, za zdaj nimajo težav pri dobavi, pa tudi sicer Japonska ne spada med pomembnejše zunanjetrgovinske partnerice Slovenije. Se pa že kaže vpliv dogajanja na energetske trge.

Slovenija iz Japonske največ uvaža osebne avtomobile in elektroniko, izvaža pa t. i. heterociklične spojine, proizvode in opremo za telovadbo ter turbine na vodno in drugo paro, kažejo podatki Statističnega urada RS, ki jih je obdelala Gospodarska zbornica Slovenije.

Slovenija iz Japonske uvaža največ avtomobile in elektroniko.
Slovenija iz Japonske uvaža največ avtomobile in elektroniko. FOTO: Reuters

Obseg blagovne menjave med državama v zadnjih letih niha. V letih po vstopu Slovenije v EU leta 2004 je bila blagovna menjava najvišja v letu 2005, ko je znašala 141,5 milijona evrov, od tega je večji del oz. 123 milijonov evrov predstavljal uvoz.

V letu 2009 je blagovna menjava med državama znašala 74,9 milijona evrov, od tega je bilo več kot tri četrtine uvoza. V tem letu je bila Japonska glede na obseg izvoza iz Slovenije na 57. mestu, glede na uvoz v Slovenijo pa na 33. mestu med državami, s katerimi ima Slovenija blagovno menjavo.

Kot kaže, se je blagovna menjava lani še zmanjšala, saj je v prvih 11 mesecih po začasnih podatkih statističnega urada znašala 61,5 milijona evrov, od tega je bilo 14 milijonov izvoza, ostalo pa predstavlja uvoz iz Japonske.

V trgovskem podjetju Big Bang trenutno še ne občutijo posledic, saj blago večino prejemajo iz evropskih skladišč ali pa jo dobijo iz evropskih tovarn. Čeprav so s strani predstavništev japonskih proizvajalcev prejeli le eno uradno obvestilo, jim večina zagotavlja, da nimajo informacij o kakršnih koli težavah pri dobavi izdelkov, saj je veliko tovarn, ki proizvajajo televizorje, računalnike in fotoaparate, lociranih zunaj Japonske, so navedli v družbi. Big Bang večino izdelkov japonskih proizvajalcev naroča vsaj za tri mesece vnaprej, zato v trgovski družbi računajo, da do večjih težav pri oskrbi ne bo prihajalo.

"Lahko se zgodijo majhni zamiki dobav, vendar resnih zmanjšanj ne pričakujemo," je za časnik Dnevnik povedal Devid Palčič iz družbe Robotina, ki je kmalu po osamosvojitvi Slovenije sklenila strateško partnerstvo z japonskim Hitachijem.

Večina izdelkov japonskih proizvajalcev na slovenski trg dejansko sploh ne pride neposredno, temveč iz evropskih tovarn, skladišč in distribucijskih centrov. "Večjih zamud pri dobavi vozil v Sloveniji ne pričakujemo, saj je 80 odstotkov vozil na slovenskem trgu proizvedenih v Evropi," pa so navedli v Toyoti Adria, kjer ocenjujejo, da bo raven zalog v Evropi zadostovala za tekočo prodajo v prihodnjih mesecih.

Verjetno pa bo dogajanje na Japonskem, kjer se po potresu in cunamiju soočajo z jedrsko katastrofo in večjimi izpadi pri proizvodnji in dobavi električne energije, vplivalo na svetovne energetske trge, tudi slovenskega.

Bo pa japonska katastrofa vplivala na energetske trge.
Bo pa japonska katastrofa vplivala na energetske trge. FOTO: Reuters

V Premogovniku Velenje navajajo, da jih dogajanje na Japonskem še bolj utrjuje v prepričanju, da je za preskrbo z električno energijo treba imeti različne energetske vire. Slovenija ima uravnoteženo strukturo virov za proizvodnjo električne energije, in sicer po tretjino iz hidroelektrarn, jedrske elektrarne in premogovnih elektrarn. Položaj na Japonskem že povzroča in bo v prihodnje še povzročala rast cen različnih energentov, v Sloveniji pa se bo ponovno pokazala strateška vrednost domačega premoga, so navedli v Premogovniku Velenje.

Predsednik uprave podjetja Bisol, ki proizvaja fotonapetostne module, Uroš Merc pravi, da ob tragičnih nesrečah, kot je zadnja na Japonskem, znova premislijo o tem, kakšen je dejanski strošek proizvodnje različnih energentov. "Naša dejavnost je srednjeročno in dolgoročno izjemno strateška za človeštvo, zato tudi v prihodnje pričakujemo intenzivno rast," je za časnik Finance dejal Merc.

Tudi direktor in solastnik ptujskega podjetja RM Vuk Miran Vuk, ocenjuje, da se bodo po težavah na Japonskem pospešeno začele graditi nove elektrarne na plin in premog. "Evropske države bodo postrgale proračune za tovrstne naložbe. Zaradi številnih novih projektov bomo tudi mi imeli več posla," je Vuk povedal za Finance.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (35)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

strom
19. 03. 2011 19.11
hahahaha ne me smejat.kakšno gospodarstvo neki če ga je vlada že zdavnaj uničla z svojim obnašanjem.to je edina država ki gospodarstva nima.only in slovenia!!!
martinkrpan1
19. 03. 2011 14.16
pa kaki bumbrji pa ka govorite bedarije za recesijo smo dve leti uzadi pa nepreničninski balon še zdej ni poknu sam še mal!--pol pa pišete za japonsko pa je komi en teden okrog----USE BOMO ČUTL NE SE SPRENEVEDAT--sam eni prej drugi pa poznej!!
QUATRO
19. 03. 2011 14.03
ne vem kaj,kr neki jambrate. da bi pa kdo stopu na ulico pa ne. gre se, za prihodnost nas in naših otrok.
izzyone
19. 03. 2011 13.45
Mi ga nemoremo čutiti ker smo v katastrofi.
cool29
19. 03. 2011 12.30
....slovensko gospodarstvo čuti posledice cunamija zadnjih 20 let....v obliki faušije in butaste politike...
MYDAY
19. 03. 2011 11.53
zaradi japonske ni panike zaradi vlade je pa velika panika
Jimi1
19. 03. 2011 11.31
Slovensko gospodarstvo je samo ena sama katastrofa....
tron3
19. 03. 2011 10.15
Seveda jih ne more če je naše gospodarstvo kakšnih 200 let za njimi
zalijanc
19. 03. 2011 09.53
res me zanima, kakšno neposredno zvezo ima slovenski energetski sistem za podražitev elektrike.kolikor vem imamo sami dovolj svoje pridelane energije, celo izvažamo jo nekaj.zakaj bi morali elektriko za gospodinjstvo podražit, iz solidarnosti do managerjev ali izgovor za nagrade nadzornikom?
tron3
19. 03. 2011 09.51
Če je samo slovensko gospodarstvo čisto navadna katastrofa
tezkakovina
19. 03. 2011 09.39
Nimamo tsunamijev in potresov,imamo pa vlado,ki vztrajno uničuje Slovence in Slovenstvo.Gpospodarstvo je že padlo,sedaj smo na vrsti mi !
tito-idol
19. 03. 2011 09.32
Seveda gospodarstvo ne čuti posledice katastrofe,če pa NIMAMO GOSPODARSTVA!!
Spawn
19. 03. 2011 09.00
Čuti, čuti... samo je govora o eni drugi katastrofi... na domačih tleh... ki trenutno vodi državo... :)
b77
19. 03. 2011 08.57
slovensko gospodarstvo ne more čutit posledic KER NE OBSTAJA
zulj001
19. 03. 2011 08.52
"Slovensko gospodarstvo ne čuti posledic katastrofe",seveda ne ,ker je mrtvo........
gulmor
19. 03. 2011 08.12
Elektrika pa se bo menda vseeno podražila. Hm, zanimivo če ne čutimo posledic.
nevica
19. 03. 2011 04.25
Bomo že še čutili posledice, v avtomobilski industriji...
NemeJ
18. 03. 2011 23.25
A mi v sloveniji še sploh imamo gospodarstvo?
KONEC VAŠEGA SVETA POHLEPA
18. 03. 2011 22.57
TO JE POPOLNA LAZ NASE DRZAVE NAVAJA, SE ENKRAT 24 ur PRELEPO POZDRAVLJENI CE PAHOR KOMAJ PREZIVI Z 3000 EVRI PLACE IN MORAMO MI DELAVCI PREZIVETI Z 600 EVRI KOMPLET PLACE SE JAZ SPRASUJEM LE TO DA IMAMO NAJBOLJ * POLITIKO SLOVENIJE KAR JIH JE.PROBLEM PA JE TA DA SLOVENSKI NAROD NI ENOTEN KER GA JE POLITIKA RAZDRUZILA OZIROMA RASCEPILA.SPRASUJEM SE KDAJ BOMO STRMOGLAVILI VLADO IN POSTAVILI NAMESTO MLADE IN TISTE KI SO SPOSOBNI DA VODIJO TO MALO DRZAVO.LEPO NAPROSAM ZA OBJAVO CLANKA CE JE TO DEMOKRACIJA.HVALA IN LEP POZDRAV
Danijel Fric
18. 03. 2011 22.20
V Premogovniku Velenje navajajo, če morda ne kopljejo pregloboko, da ja Japonsko tako grdo streslo