Problemi, ki najbolj izstopajo pa so plačilna nedisciplina, nefleksibilnost bančnega sektorja, prešibka podpora države in predolgi administrativni postopki. "V Sloveniji je za ustanovitev novega podjetja v povprečju potrebnih 62 dni, kar je precej več kot v gospodarsko uspešnih državah," je na okrogli mizi o položaju malih in srednjih podjetij v Sloveniji ugotavljal predsednik SDS Janez Janša.
"Kljub temu, da bi mala in srednja podjetja morala biti najbolj vitalen del gospodarstva, število novoustanovljenih podjetij v Sloveniji v zadnjih letih upada, prav tako pa upada tudi število zaposlenih," je na okrogli mizi, ki sta jo organizirala Zveza malih in srednjih podjetij in SDS ugotavljal Ivo Boscarol iz podjetja za alternativno letalstvo Pipistrel. Država je po njegovih besedah z visokimi državnimi pomočmi "dober gasilec", pozablja pa na že obstoječa uspešna podjetja, ki bi jih morala vzpodbujati. "Med podjetniki prevladuje občutek, da je biti uspešen v Sloveniji greh, vendar brez bogatih posameznikov ne bo bogate družbe," še dodaja Boscarol.
Z njim se je strinjal tudi predsednik odbora strokovnega sveta SDS za finance Domen Zavrl, ki je kot primer navedel novomeški Revoz, ki mu je država namenila 40 milijonov evrov pomoči. "Država je investicijo opravičila z novimi delovnimi mesti, pri tem pa prezrla dejstvo, da bodo nastala najslabše plačana delovna mesta." Po Zavrlovem mnenju bi z omenjenim denarjem pridobili precej več in boljša delovna mesta, če bi ga vložili v mala in srednja podjetja.
Razpravljavci so med drugim ugotavljali še, da se Slovenija sooča z begom možganov, saj ne ponuja dovolj kakovostnih delovnih mest, podjetniško okolje pa se sooča s preslabimi pogoji poslovanja. Mladi strokovnjaki v Sloveniji nimajo priložnosti uveljaviti svoje zamisli, zato odhajajo v tujino. "V Sloveniji je potrebno izboljšati podjetniško klimo. Če bo ta boljša, bo privabila uspešne posameznike in podjetja," je poudaril Jernej Jakopin iz podjetja Seaway.