Centralna banka je napovedi inflacije v obdobju precejšnjih negotovosti popravila močno navzgor, je ob najnovejšem poročilu o cenovni stabilnosti povedal guverner centralne banke Marko Kranjec. "Smo v obdobju precejšnjih negotovosti, ki izhajajo ne le iz tujega, temveč tudi domačega okolja. Indikacije kažejo, da lahko pričakujemo, da bo ocena inflacije za letos lahko presegla osnovni scenarij, za ocene gospodarske aktivnosti pa lahko pričakujemo poslabšanje."

Tveganja pri inflaciji predstavljajo rast cen surovin, predvsem nafte, pa tudi upočasnitev gospodarske rasti v državah, ki so glavne trgovinske partnerice Slovenije. Največje tveganje pa predstavlja porast stroškov dela in indeksacija plač, je orisal direktor analitsko raziskovalnega centra Damjan Kozamernik.
"Banka Slovenije je zaskrbljena glede zahtev po povečanju plač, ki se pojavljajo v zadnjem času. Ne zanikamo, da je prišlo do višje inflacije od vzdržne, vendar se je treba zavedati, da plače ne smejo naraščati hitreje od produktivnosti," je izpostavil Kranjec in dodal: "Apeliram na sindikate in pogajalske skupine, da gledajo bolj vnaprej kot samo eno leto ali trenutno leto."
Ker centralna banka v rokah nima instrumentov, s katerimi bi vplivala na položaj v ciklu, pričakuje, da bodo svojo vlogo odigrali nosilci ekonomske politike. Tako bi Kranjec v rebalansu letošnjega proračuna najraje videl strukturni presežek. "Rezerve obstajajo," je ocenil in dejal, da bi bilo 'morda treba upočasniti nekatere investicije javnega sektorja'.
Namestnik guvernerja Andrej Rant pa je ocenil, da je bila pripravljenost Slovenije za prevzem evra zelo dobra. "Veliko manjša pa je bila pripravljenost na razmere, ki so nas čakale po prevzemu evra."
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.