Plača uprave Loterije Slovenije je zaradi lastniške strukture omenjene družbe določena na podlagi zakona, ki določa prejemke poslovodnih oseb v gospodarskih družbah, ki so v večinski lasti države.
Loterija Slovenije je namreč v 40-odstotni posredni lasti države prek Kapitalske družbe (25 odstotkov) in Slovenske odškodninske družbe (15 odstotkov). 50-odstotno lastništvo imata dve fundaciji – Fundacija za financiranje invalidskih organizacij (FIHO) ima v lasti 40, Fundacija za financiranje športnih organizacij (FŠO) pa 10 odstotkov. Zaposleni, nekdanji zaposleni in upokojenci imajo v lasti 10 odstotkov.
Kot so sporočili za 24ur.com, povprečna mesečna bruto plača zaposlenega po kolektivni pogodbi znaša 2.220 evrov, povprečna mesečna bruto plača zaposlenega po kolektivni in individualnih pogodbah pa znaša 2.660 evrov.
Seveda ima največjo plačo predsednik uprave Tim Kocjan in ravno ta številka naj bi bila previsoka. Letno poročilo za leto 2009 kaže, da je Kocjan lani skupno zaslužil 195.355 evrov bruto. Od tega je dobil 71.873 evrov nagrade.
"Povprečna mesečna bruto plača predsednika uprave v letu 2009 je znašala 9.600,“ pravijo na Loteriji Slovenije. Kot so nam razložili v družbi, mu je nagrado odobril nadzorni svet, in sicer zaradi izjemno dobrih poslovnih rezultatov.
Zaslužki v primerjavi z drugimi le niso tako bajni?
Na Loteriji Slovenije se na očitke, da njihov predsednik uprave zasluži več kot denimo šef NLB Božo Jasovič, branijo z navedbo lestvice najbolj plačanih slovenskih menedžerjev in uprav, kjer se niti njihova uprava niti njihov predsednik uprave ne uvrščajo med prvih deset največjih zaslužkarjev.
In kako je v loteriji, ki ni v državni lasti?
Med družbe, katerih večinska lastnica je država, pa ne sodi Športna loterija. Vseeno pa tudi za to družbo velja, da se zaposlenim in upravi ne godi slabo. Predsednik uprave Janez Bukovnik naj bi po poročanju Žurnala24 lani zaslužil 255 tisoč evrov. A za 24ur.com so na Športni loteriji dejali, da je bila fiksna plača predsednika uprave lani nižja, kot je bilo predstavljeno javnosti. Zaslužek lanskega leta sicer vsebuje tudi nagrado za rekordno poslovno uspešnost za leto 2008, in sicer v višini 40 tisoč evrov.
Glede zaposlenih pri Športni loteriji niso navajali konkretnih številk, ocenjujejo pa, da so plače delavcev glede na specifiko dejavnosti primerne.
Sicer je ta družba plače uprave določila v skladu s priporočili vlade za gospodarske družne, ki so v večinski lasti države, pa čeprav njihov večinski lastnik ni država. "Vlada je priporočila, da naj se plača uprave določi v višine povprečne bruto plače v dejavnosti, pomnožene z ustreznim mnogokratnikom glede na velikost družbe,“ razlagajo na Športni loteriji. Športna loterija se uvršča v srednje družbe, mnogokratnik pa je bil dogovorjen s pogodbo, s katero so dogovorili razmerja, ko je mesto predsednika uprave prevzel Bukovnik.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.