
Predsednik upravnega odbora SOD Goran Bizjak je pojasnil, da je upravni odbor Slovenske odškodninske družbe direktorja Antona Končnika razrešil zaradi kršitve internega dogovora. Upravni odbor je namreč odločil, da bo včerajšnjo razpravo o prodaji svojega deleža v Pivovarni Union nadaljeval v četrtek, 27. decembra, pooblastil za prodajo deleža pa direktorju Končniku ni dal. Za v. d. direktorja je upravni odbor imenoval Kajo Špiler, ki je bila doslej direktorica pravnega sektorja SOD.
Dejstvo, da je direktor odškodninske družbe ravnal v nasprotju z odločitvijo upravnega odbora, pa najbrž ne bo vplivalo na veljavnost pogodbe, kljub nekaterim drugačnim ugibanjem. Direktorju bodo le stežka dokazali, da je družbo oškodoval, saj je bila cena, ki jo je dosegel, zelo visoka. Poleg tega bo morala svoje povedati tudi agencija za trg z vrednostnimi papirji, ki mora odločiti, ali je pridobitev takšnega deleža brez javnega razpisa sploh legalna, ter urada za varstvo konkurence, ki se mora odločiti, ali bo prevzem, ki na trgu ustvarja 95 odstotno prevlado, sploh dovolil.
Na Uradu za varstvo konkurence so povedali, da bodo počakali, da pride do priglasitve koncentracije, ki je po zakonu obvezna. Če v roku enega tedna do tega ne pride, potem bodo začeli s postopkom po uradni dolžnosti. V nadaljnjem postopku bo urad presojal vplive na konkurenco in se potem odločil na podlagi ugotovljenega stanja na trgu.
Rekordna cena za delnico
SOD je delnice prodal po ceni 86.000 tolarjev za delnico, skupaj pa so drugi največji slovenski pivovarni prodali 54.818 delnic Pivovarne Union. Celotna kupnina je znašala 4,7 milijarde tolarjev in je že na žiro računu SOD. SOD je v izjavi za javnost še zapisal, da glede na javno objavo belgijskega Interbrewa, da svoje ponujene cene v višini 80.500 tolarjev za delnico Uniona ne bo več zviševal, menijo, da so delnice Pivovarne Union prodali najboljšemu ponudniku.
Tretja največja posamezna lastnica Pivovarne Union, Kapitalska družba (KAD) - v lasti ima približno 10 odstotkov Unionovih delnic, poudarja, da je prodaja s strani SOD enostransko dejanje, ki lahko škoduje njihovim interesom. KAD je za prodajo Unionovih delnic Pivovarni Laško izvedeli iz medijev, svojih delnic v Unionu pa zaenkrat še niso prodali.
V belgijskem Interbrewu (ta je javno objavila ponudbo za odkup delnic) nakupa še niso mogli komentirati, saj po besedah njihovega tiskovnega predstavnika Corneela Maesa o tem niso bili obveščeni.
SLS+SKD: Ne gre za vmešavanje politike, ampak za nacionalni interes!
Poslanec SLS+SKD Franc Kangler, ki je decembra skupaj s 56 poslanskimi kolegi oblikoval pobudo, v kateri vlado pozivajo, naj ne proda Uniona belgijskemu koncernu Interbrew, je v odzivu na omenjeno prodajo povedal, da je glede na sestavo upravnega odbora SOD takšno odločitev tudi pričakoval. "Odločitev je pravilna, saj je slovensko gospodarstvo potrebno krepiti v smislu slovenskega gospodarskega nacionalnega interesa kljub temu, da nekateri želijo to prikazati kot vmešavanje politike v gospodarstvo. Pomembno je, da bodo tisti, ki odločajo o prodaji državnega premoženja, tudi pri privatizaciji ostalega državnega premoženja upoštevali slovenski nacionalni interes," je še dejal Kangler.
Pivovarna Laško napoveduje skupni prodor na južne trge
Pivovarna Laško je v sporočilu za javnost že potrdila, da je danes od Slovenske odškodninske družbe (SOD) kupila 12,2-odstotni lastniški delež v Pivovarni Union. Kot so še zapisali v Laškem, menijo, da je SOD delnice prodal po najboljši ceni, ki je za 6,83 odstotka višja od cene, ki jo je ponudil Interbrew. "Glede na to, da je Interbrew v preteklih dneh izjavil, da cene 80.500 tolarjev za delnico ne namerava zvišati, je sklad prodal delnice boljšemu ponudniku in tako upravičil pričakovanja svojih delničarjev," so zapisali. Ob tem so dodali, da se še vedno zavzemajo za združevanje slovenske industrije pijač, ki ima velik potencial za prodor na južne trge, in izrazili prepričanje, da je to najboljša rešitev za nadaljnji razvoj slovenske industrije pijač.
Pivovarna Laško je z nakupom 12,2-odstotnega deleža od Slovenske odškodninske družbe očitno presegla 25-odstotni lastniški prag v Unionu, tako da bo morala v prihodnjih dneh objaviti javno ponudbo za odkup delnic Pivovarne Union. Kot določa zakon o prevzemih, mora ponudnik v primeru, da je v zadnjih šestih mesecih pred objavo ponudbe za odkup pridobil več kot 10 odstotkov celotne izdaje vrednostnih papirjev, v ponudbi za odkup ponuditi najmanj enake pogoje, kot jih je nudil v zadnjih šestih mesecih. V primeru, da je ponudnik pred objavo ponudbe za odkup pridobil več kot 25 odstotkov celotne izdaja vrednostnih papirjev, pa mora v ponudbi za odkup ponuditi najvišjo od cen, ki jo je plačal za katerokoli pridobitev vrednostnih papirjev po trenutku, ko je pridobil 25-odstotni delež vrednostnih papirjev.