Gospodarstvo

Sodišče imenovalo nadomestne nadzornike Telekoma Slovenije

Ljubljana, 03. 11. 2020 12.19 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Okrožno sodišče v Ljubljani je imenovalo tri nadomestne nadzornike Telekoma Slovenije. Člani nadzornega sveta so tako postali Boštjan Koler, Dimitrij Marjanovič in Štefan Belingar, funkcija pa je prenehala odstopljenim Alešu Šabedru, Barbari Cerovšek Zupančič in Bernardi Babič.

Okrožno sodišče v Ljubljani je imenovalo tri nadomestne nadzornike Telekoma Slovenije.
Okrožno sodišče v Ljubljani je imenovalo tri nadomestne nadzornike Telekoma Slovenije. FOTO: Bobo

Trem novim nadzornikom v sicer devetčlanskem nadzornem svetu, ki so bili imenovani prek sodišča, funkcija traja do izvolitve članov nadzornega sveta na skupščini Telekoma Slovenije, vendar največ eno leto od izdaje sklepa, je družba v torek, ko je sklep sodišča postal pravnomočen, sporočila na spletnih straneh Ljubljanske borze.

Predsednik nadzornega sveta Telekoma Slovenije Šabeder ter članici Barbara Cerovšek Zupančič in Bernarda Babič so odstopili 19. oktobra. Vzrok za to naj bi bile trenutne razmere v nadzornem svetu družbe, Šabeder pa je takrat sporočil, da enako ravnanje pričakuje tudi od preostalih nadzornikov. Preostali člani – Barbara Gorjup, Barbara Kürner Čad in Igor Rozman ter predstavniki zaposlenih Drago Kijevčanin, Dušan Pišek in Jana Žižek Kuhar – se za odstop niso odločili.

Šabedru naj bi očitali slabo vodenje nadzornega sveta ter vnašanje razdora med njegove člane

Po poročanju nekaterih medijev je bil nadzorni svet Telekoma v času Šabedrovega vodenja razklan, Šabeder pa naj formalno niti ne bi podal predloga za menjavo v upravi podjetja, ki jo vodi Tomaž Seljak. Je pa naročal izredne revizije zaradi raznih anonimk.

Šabedru naj bi očitali slabo vodenje nadzornega sveta ter vnašanje razdora med njegove člane, zato naj bi nadzorni svet ne užival zadostnega zaupanja. Ena od anonimk proti njemu pravi, da se je želel sam zavihteti na položaj predsednika uprave, zato je slišati ugibanja, da si želi z umikom iz nadzornega sveta dejansko tlakovati pot na vrh družbe.

Alešu Šabedru naj bi očitali slabo vodenje nadzornega sveta ter vnašanje razdora med njegove člane.
Alešu Šabedru naj bi očitali slabo vodenje nadzornega sveta ter vnašanje razdora med njegove člane. FOTO: Bobo

Predlog za imenovanje začasnih članov nadzornega sveta, s katerimi se ta popolnjuje, je dal Slovenski državni holding (SDH), upravljavec večinskega, 62,5-odstotnega državnega deleža v Telekomu Slovenije. Skupščine namreč zaradi epidemioloških razmer ni mogoče izvesti, SDH pa je poleg tega ocenil, da je delovanje nadzornega sveta Telekoma brez treh predstavnikov kapitala praktično nemogoče.

Z odstopom treh nadzornikov je namreč nadzorni svet Telekoma Slovenije izgubil bistvena znanja in kompetence s področja financ, korporativnega upravljanja in vodenja ter organiziranja, ki so jih pokrivali odstopljeni nadzorniki. Tako ni več zagotovljena primerna sestava, delovanje nadzornega sveta pa ne zagotavlja učinkovite nadzora, so v SDH pojasnili sodišču.

Stanje v nadzornem svetu bi lahko povzročiloškodo tako za družbo kot ostalo zainteresirano javnost

Dodali so, da je Telekom javna družba, ki izstopa po svoji likvidnosti, velikosti in transparentnosti poslovanja. Stanje v nadzornem svetu pa je z odstopom treh članov takšno, da bi utegnilo povzročiti zmedo v domači in mednarodni investicijski javnosti, s tem pa nastanek škode tako za družbo kot ostalo zainteresirano javnost.

V SDH so še navedli, da je popolnitev nadzornega sveta nujna zaradi izvajanja načrtovanih nalog Telekoma Slovenije do konca tega leta - med njimi so izpostavili pripravo in potrditev strateškega poslovnega načrta skupine za obdobje 2021-2025, priprave za večfrekvenčno dražbo 5G, prodajo poslovno nepotrebnih kapitalskih naložb, posodabljanje ocene vpliva epidemije covida-19 na poslovanje družbe ter izvajanje investicij - in preprečitve škode za družbo.

Ker je SDH po presoji sodišča s predlogom za popolnitev nadzornega sveta udejanjal dolžno skrbnost pri upravljanju kapitalske naložbe države, je sodišče njegovemu predlogu ugodilo.

  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Xdshagahhs
03. 11. 2020 12.26
+4
how how how how... psi lajamo... karavana gre naprej...
Xdshagahhs
03. 11. 2020 12.27
+3