Okrožno sodišče v Ljubljani je danes začelo stečajni postopek nad družbo za ustvarjanje, razvoj in trženje elektronskih komunikacij in opreme T-2. Za upravitelja je imenovalo Danico Čuk, upniki pa lahko prijavijo svoje terjatve ter ločitvene in izločitvene pravice do 16. decembra.
Okrožno sodišče v Ljubljani je narok za začetek stečajnega postopka T-2, ki so ga predlagale Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB), Hypo Alpe Adria Bank in Banka Celje, opravilo 10. septembra, takrat pa še ni sprejelo odločitve.
Zastopniki DUTB, ki je od NKBM in NLB prevzela za okoli 90 milijonov evrov terjatev do T-2 in v postopku poplačila terjatev nastopa kot delno ločitveni upnik, so na naroku poudarili, da bi stečaj družbe omogočil enakopravnejše poplačilo upnikov, zastopniki T-2 pa, da za stečaj družbe ni razlogov.
Prisilna poravnava T-2 je stekla januarja 2011, pravnomočna pa je postala februarja 2012, ko je višje sodišče zavrnilo pritožbo Telekoma Slovenije, ki je zahteval stečaj te konkurenčne mariborske družbe. Postopek prisilne poravnave je bil pravnomočno končan junija letos.
Kljub stečaju bodo storitve v T-2 še naprej zagotavljali nemoteno
V družbi T-2 so v prvem odzivu na uvedbo stečaja pojasnili, da bodo storitve še naprej zagotavljali nemoteno, tako da ni razlogov za morebitno zaskrbljenost naročnikov. "T-2 bo kot telekomunikacijski operater še naprej nemoteno zagotavljal storitve svojim naročnikom. Sklep o stečaju družbe, ki ga je danes sprejelo Okrožno sodišče v Ljubljani, uporabnikom T-2 storitev ne bo prinesel nikakršnih sprememb in na nadaljnje zagotavljanje storitev nima vpliva," so zapisali v ločenem sporočilu.
Ob tem so odločitev sodišča ocenili kot presenečenje, saj da so med postopkom dokazali, da podjetje ni insolventno in izpolnjuje vse ukrepe, skladne z načrtom finančnega prestrukturiranja. Družbeniki T-2 se bodo zato zoper ta sklep sodišča pritožili, javnost pa bodo o vseh nadaljnjih postopkih ustrezno obveščali.
T-2 ima več kot 172.000 naročnikov
T-2 je v drugem četrtletju letos ustvaril 14,3 milijona evrov čistih prihodkov od prodaje, kar je 9,1 odstotka več kot v enakem obdobju lani. Dobiček pred obrestmi, davki, depreciacijo in amortizacijo se je medtem povečal s 3,1 na 3,4 milijona evrov. Število naročnikov se je na četrtletni ravni povečalo za slabih 4000 oziroma za 2,4 odstotka. Konec junija je imel T-2 tako več kot 172.000 naročnikov.
Največjo rast so zabeležili med naročniki mobilnih storitev, kjer se je število povečalo za 3,6 odstotka na 62.177. Povečalo se je tudi število uporabnikov optičnega omrežja, in sicer za 2,5 odstotka na 63.940, število uporabnikov VDSL-storitev pa za slab odstotek.
T-2 je po podatkih agencije za komunikacijska omrežja in storitve konec prvega četrtletja letos zasedal 18-odstoten delež na trgu širokopasovnega dostopa do interneta, pred njim je bil le Telekom Slovenije.
Pač pa je bil znotraj tega T-2 z 49,3-odstotnim deležem vodilni ponudnik optičnih priključkov oziroma optike do doma (FTTH) v Sloveniji, postopno vse bolj razširjene tehnologije za širokopasovni dostop do interneta.
Na trgu IP-televizije je T-2 imel 33,6-odstoten delež, pred njim je bil le Telekom Slovenije. Na trgu IP-telefonije pa je imel 17,4-odstoten delež, pred njim sta bila Telekom Slovenije in Telemach. Po številu aktivnih uporabnikov mobilne telefonije je bil z 2,5-odstotnim deležem na šestem mestu.
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.