Gospodarstvo

Sodišče v celoti zavrnilo tožbeni zahtevek avstrijske BIA Seprations za 83 milijonov evrov

Nova Gorica , 26. 11. 2024 10.15 | Posodobljeno pred 14 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Okrožno sodišče v Novi Gorici je v celoti zavrnilo tožbeni zahtevek avstrijske družbe Bia Separations, ki je od ajdovskega podjetja Sartorius Bia Separations zahtevala plačilo 83 milijonov evrov odškodnine. Tožbeni zahtevek je postavil stečajni upravitelj avstrijske družbe Michael Wagner.

Kot so sporočili iz družbe Sartorius Bia Separations, s sedežem v Ajdovščini, ki je v lasti nemške družbe Sartorius Stedim Biotech, je sodišče tožbo zavrnilo kot neutemeljeno iz več razlogov. O sami pravilnosti ravnanja tožeče stranke oz. njenih organov je sodišče že presojalo v postopku prisilne poravnave in je o finančnem prestrukturiranju tudi že odločilo ter prisilno poravnavo potrdilo.

Sodišče tako po njihovih navedbah šteje zadevo za že razsojeno, zato ponovna preverba ravnanj v predmetnem pravnem postopku ni dopustna. Pri tem je sodišče pojasnilo, da so že v postopku prisilne poravnave finančne izkaze, ki so bili podlaga za odločanje, potrdili neodvisni revizor Deloitte, pooblaščeni ocenjevalec podjetij PIT Revizija in sodišče, ki je za to angažiralo sodno izvedenko Ano Luin. Prisilno poravnavo so potrdili tudi upniki.

Aleš Štrancar
Aleš Štrancar FOTO: Bobo

"S tem povezane ugovore tožene stranke je sodišče obrazloženo zavrnilo, pri čemer je pomenljivo, da je sodišče pojasnilo, da je imel stečajni upravitelj Wagner že v postopku prisilne poravnave vso ustrezno strokovno pomoč zunanjih izvedencev in zunanje odvetniške pisarne, in da ne drži, da ni imel dostopa do informacij, saj je bil družbenik tožene stranke," so med drugih navedli. Wagner je imel tudi pravno možnost prisilno poravnavo izpodbijati v za to predvidenem postopku, pa tega ni storil.

Sodišče je presodilo, da je bila tožba vložena prepozno. Glede tega, da naj bi Wagner zoper Aleša Štrancarja kot poslovodja takratne Bia Separations vložil kazensko ovadbo, zaradi katere naj bi bilo treba postopek prekiniti in upoštevati daljši zastaralni rok, je sodišče pojasnilo, da to ni utemeljen pravni razlog za prekinitev postopka, poleg tega pa se morebiten kazenski postopek zoper Štrancarja še ni začel.

"Iz obrazložitve sodišča je mogoče izpeljati, da stečajni upravitelj Wagner v postopku prisilne poravnave ni ravnal s potrebno skrbnostjo, temveč je namesto tega vložil tožbo, za katero je sodišče presodilo, da je nedopustna in očitno zastarana," so zapisali in dodali, da pričakujejo, da bo tožeča stranka na odločitev verjetno vložila pritožbo, saj da je to napovedala, še preden je sodišče izdalo to sodbo.

Avstrijska družba Bia Separations se s sodbo ne strinja. "Nanjo bomo vložili pritožbo ter preučili tudi druge pravne možnosti. Menimo, da se je sodišče pri zavrnitvi zahtevka napačno oprlo na procesne razloge, ne da bi vsebinsko obravnavalo naše argumente in dokazne predloge, ki kažejo na zlorabo instituta prisilne poravnave ter neutemeljenost procesnih razlogov," so sporočili in izrazili pričakovanje, da bo višje sodišče njihovi pritožbi ugodilo.

BIA Separations – Sartorius (novi prostori desno)
BIA Separations – Sartorius (novi prostori desno) FOTO: Jure Makovec za BIA Separations – Sartorius

Kot smo že poročali, je avstrijska družba, ki je bila do prisilne poravnave nad slovensko družbo njena 75-odstotna lastnica, nato pa je bila razlaščena, odškodninsko tožbo vložila zaradi domnevne zlorabe instituta prisilne poravnave s poenostavljenim zmanjšanjem osnovnega kapitala. Po njihovem je bilo podjetje Bia Separations takrat vredno več, kot je prikazoval direktor Aleš Štrancar. Že nekaj mesecev po začetku prisilne poravnave je slovenska Bia Separations po navedbah Avstrijcev ustvarjala dobiček, v letu 2020 pa je bila prodana nemškemu Sartoriusu, ki je za ajdovsko družbo takrat odštel 360 milijonov evrov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

oježeš
26. 11. 2024 15.19
+2
Pravilen ukrep sodišča. Predhodne tožbe za plačevanje dvomljivih in neupravičenih zahtevkov se naj prekinejo. Nismo tako bogati, da bi razmetavali z denarjem zaradi uslug tujcem, ki so bili vajeni tako pritožb, sodb in pobiranju denarja. Tudi, ko se denar deli iz skupne vreče, je treba imeti dober odnos do svoje lastnine.
Mici973
26. 11. 2024 12.26
-7
Janez ve kako se to dela. Je zrihtal prijatelju in svojemu velikemu donatorju!
Castrum
26. 11. 2024 16.43
-1
Praviš, da ima Janez močan vpliv na sodišče?.......🤣🤣
Natorinkica
26. 11. 2024 11.47
+2
Vsake pravne Dražgoške veselice je na Evropskem sodišču KONEC, spet bo dvojna odškodnina. Slovensko pravo velja samo v LJUBJANI in NIKJER DRUGJE. Dobro so se izkazali pri Ljubljanski banki..predvsem pa pri sporazumu o arbitraži, kjer za sodbo vedo samo v Ljubljani, Cerar JO CELO SANJA..da o pušioni pri RIBIČIH ne govorimo..
CDROM
26. 11. 2024 11.41
+11
Že od samega začetka je dišalo, da je stečajni upravitelj naredil kiks in pol je poizkušal naredit nek manever, ko so uvideli, da je Štrancar uspel in rešil podjetje ter ga prodal za dober denar Nemcem. Skratka na podlagi napake stečajnega upravitelja bi sedaj vlagali tožbe in poskušali prit do sredstev ali je to denar ali patenti tle ni važno diši jim vrednot podjetja. Sodišče je zadevo pravilno razsodilo saj nikoli in nikdar se take zadeve ne odločajo brez strokovnega mnenja v tem primeru finančno/računovodska revizija, ki je podala mnenje. Ne samo 1 ampak celo 2. Tudi če bo pritožba dalje ne bo uspel na žalost. Da bi vložil kazenski postopek tudi ne bo uspel, ker je zadeva zastarala saj je opredeljen časovni rok do kdaj lahko za kaznivo dejanje vložiš ovadbo. Amen
berger 2
26. 11. 2024 11.25
+18
O tem ajdovskem podjetju se je pisalo že pred leti. Avstrijci so ga hoteli poslati v stečaj, tudi z delno izmišljenimi in "napihnjenimi " terjatvami, da bi se polastili patentov in znanja, ki je v tem podjetju. Pomagali so jim celo nekateri na gospodarskem ministrstvu. Štrancer je uspel preprečiti stečaj in izpeljati prisilno poravnavo. Sedaj, ko so Avstrijci videli za "kakšne denarje - je nemško podjetje kupilo Bio Separation jim je zadišal denar. Štancar je motor in duša podjetja od ustanovitve. Je tudi lastnik Veliko patentov je njegovih. Tudi novi lastniki so mu zaupali naprej vodenje podjetja To tudi nekaj pomeni Če je Štrancar "janšist " potem čim več takšnih janšistov. Vsekakor bolje kot imeti levičarje. Saj še ljudska modrost pravi za nekoga, ki je nesposoben," da ima dve levi roki "
bičbožji
26. 11. 2024 11.10
-9
zmaga je samo dokler nebo zadeva na evropskem sodišču potem bo ta zmaga postala breme davkoplačevalcev
JJ Style
26. 11. 2024 13.11
+3
Če nas bo koštal kej majn kot Jankovići, bo kar vredu. Drgač pa firmo in Štrancarja tožijo, ne vem kako bi to davkoplačevalce kaj koštalo...
Lenart Čaubi
26. 11. 2024 11.06
-3
Bo več denarja za Domovino in SDS ostalo.
Budnica
26. 11. 2024 10.56
+9
Štrancar je sicer janševik,toda bravo..