Sodišče je potrdilo, da so nekatera določila 30 strani dolgega Wal Martovega etičnega kodeksa v nasprotju z nemško zakonodajo, ki v takih primerih zahteva soodločanje predstavnikov zaposlenih. Med njimi je sodišče prepovedalo tudi uporabo posebne telefonske linije za medsebojno ovajanje sodelavcev in teste kandidatov pred zaposlitvijo, s pomočjo katerih naj bi izločili morebitne uživalce drog.
Sodba je v Nemčiji zbudila precejšnjo pozornost, saj doslej še ni bilo sodbe delovnega sodišča na tako visoki ravni, ki bi se ukvarjala z internim kodeksom nekega podjetja.
'Hot-line' za ovajanje
Zaposleni v nemških podružnicah Wal-Marta so skupaj s plačilnimi listami februarja letos prejeli besedilo etičnega kodeksa te gospodarske družbe. Uprava največjega svetovnega trgovskega koncerna Wal-Mart je od njih zahtevala, naj ga podpišejo, med drugim pa kodeks vsebuje določilo, da je med zaposlenimi "prepovedana vsakršna nedvoumna spolna komunikacija". Kar pomeni, da se zaposleni ne smejo zaljubiti v svoje sodelavce in to na delovnem mestu tudi odkrito pokazati.
Uslužbenci naj bi vse pojave, ki naj bi bili v nasprotju z etičnim kodeksom podjetja prijavili delodajalcu na posebno telefonsko številko (t.i. 'hotline'). Na zahteve Wal Marta se je delavski svet podjetja pritožil.
Problem mnogih ameriških podjetij
Wal Martov etični kodeks pa ni edini, ki sproža pomisleke. Smernice, ki naj bi veljale za vse zaposlene v podružnicah ameriških podjetij v svetu, so v Nemčiji sicer pravilo. Za mnoge ameriške koncerne predstavlja uveljavitev njihovih kodeksov precejšnjo oviro, saj v Nemčiji veljajo višja merila glede varstva zasebnosti posameznikov in osebnostnih pravic kot v ZDA.