
Po zmagi Stranke regij na parlamentarnih volitvah in izjavi ukrajinskega predsednika Viktorja Juščenka, da si želi, da Ukrajina vstopi v zvezo Nato, se je takoj odzval ruski dobavitelj plina Gazprom, ki je napovedal zvišanje cen plina za Ukrajino. Zdaj se strokovnjaki bojijo, da se ne bi ponovila predlanska zima, ko je prav tako prišlo do ukrajinsko-ruskega spora, posledično pa je bila motena oskrba z ruskim plinom v nekaterih evropskih državah.
Ruski mediji so sporočili, da bo cena plina za Kijev od 145 do 175 ameriških dolarjev za tisoč kvadratnih metrov plina, če bo na volitvah zmagala Stranka regij premiera Viktorja Janukoviča. Strasti je dodatno razvnelo tudi sporočilo Gazproma, da bodo Ukrajini zmanjšali dobavo plina, če ne bo plačala dolga v znesku 1,3 milijarde dolarjev.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.