Prekajeni sir, katerega proizvodnja že stoletja zaznamuje območje gorovja Tatre na meji med Poljsko in Slovaško, je postal predmet spora med obema članicama Evropske unije. Slovaška namreč nasprotuje poljskim prizadevanjem za uvrstitev sira na seznam imen z zaščitenim geografskim poreklom.
Gre za sir znan pod imenom oscypek (oz. oštiepok v slovaškem jeziku), ki ga proizvajajo iz ovčjega mleka, nato dan ali dva namakajo v slanici in dva tedna po posebnem postopku prekajujejo. Slovaška nasprotuje uvrstitvi sira na seznam kmetijskih proizvodov z zaščitenim geografskim poreklom, kar bi Poljski omogočilo, da edina sir lahko trži pod tem imenom. Med proizvodi na seznamu so med drugimi tudi francoski sir roquefort, italijanski parmezan in grški sir feta.
Predstavnik za tisk komisarja za kmetijstvo Michael Mann je povedal, da imata Poljska in Slovaška šest mesecev, da najdeta prijateljsko rešitev spora. Če dogovora med državama ne bo, bo Evropska komisija sama odločila o tem, kdo ima pravico do uporabe imena sira.
Feta tudi zaščiteno ime
Uvrstitev oscypeka na seznam bi bila šele druga umestitev kakšnega proizvoda iz osmih držav srednje in vzhodne Evrope, ki so v unijo vstopile leta 2004, med proizvode z zaščitenim geografskim poreklom. Prvi je bil češka znamka piva budejovicke iz mesta Češke Budejovice, ki je sicer tudi v središču dolgoletnega spora o zaščiti blagovne znamke budweiser z veliko ameriško pivovarno Anheuser-Busch.
Spor med Poljsko in Slovaško seveda ni prvi tovrsten spor v zgodovini Evropske unije. Spor v zvezi s sirom feta se je npr. vlekel več kot desetletje, saj sta predvsem Nemčija in Danska, kjer so nekateri sirarji svoje izdelke tržili pod imenom "feta", nasprotovali uvrstitvi te označbe na seznam imen z zaščitenim geografskim poreklom, za katero je v skladu z evropsko uredbo o zaščiti geografskih oznak po več letih sporov med omenjenimi državami leta 2002 zaprosila Grčija.
Sodišče evropskih skupnosti (ECJ) v Luksemburgu je 25. oktobra 2005 odločilo, da je "feta" sir z zaščitenim geografskim poreklom in ne generično ime za vrsto sira, ki se izdeluje po določenem proizvodnem postopku. S tem so grški proizvajalci fete dobili pravico, da edini v Evropski uniji tržijo sir v slanici pod imenom "feta", medtem ko proizvajalci iz drugih članic unije tega imena od takrat ne smejo več uporabljati.
Poljska je vpletena tudi v spor o uporabi imena vodka. Skupaj z baltskimi državami brani stališče, da je "prava" vodka zgolj vodka iz krompirja in ječmenovih zrn, medtem ko so vse druge različice le poceni plagiat in bi jih bilo treba kot take tudi označiti.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.