Pogodba, ki jo je direktor Odškodninske družbe (SOD) Anton Končnik sklenil brez pooblastila, je po mnenju Belgijcev nična. V primeru, da bo pogodba obveljala, Interbrew pričakuje, da bo Pivovarna Laško objavila javno ponudbo, s katero bo vsem delničarjem omogočila, da svoje delnice prodajo po enaki ceni kot SOD, torej za 86.000 tolarjev.
V belgijski pivovarni še pričakujejo, da bo Urad za preprečevanje pranja denarja temeljito preučil, od kod Laščanom denar za takšen nakup. Po mnenju analitikov naj Pivovarna Laško namreč sama ne bi imela dovolj sredstev za takšen prevzem.
Interbrew tudi zbira dokaze o tem, da je Pivovarna Laško v prevzem vpletla tudi nekatera povezana podjetja, kar naj bi bilo po naši zakonodaji prepovedano.
Povezovanje, ki ustvari takšen monopol, kot bi ga združitev Uniona in Laškega, naj bi bilo po trditvah Interbrewa tudi v nasprotju s slovensko in evropsko protimonopolno zakonodajo.
Anton Končnik odgovarja
Kot je za 24 ur povedal odstavljeni direktor SOD-a Anton Končnik, se je za prodajo odločil brez obotavljanja, saj so pri Interbrewu jasno poudarili, da je ponudba 80.500 sit za delnico njihova najvišja in zadnja. "Zato sem ob tako ugodni ponudbi in izenačenih ostalih pogojih ugotovil, da ni nobenih razlogov za odlašanje odločitve in sem kot direktor s polnimi pooblastili podpisal pogodbo o prodaji," je povedal Končnik.
Se politika vendarle vmešava v prodajo Uniona?
Poslanec SLS+SKD Franc Kangler pa je v izjavi za javnost povprašal, kako je mogoče, da je vlada, ki je še pred nedavnim pozivala k nevmešavanju politike v gospodarstvo, prav tako pa se je zgražala nad 57 poslanci, ki so se zavzeli za združevanje slovenske industrije pijač, tako ostro posegla v avtonomnost Slovenske odškodninske družbe in razrešila direktorja Antona Končnika. Za poslanca Kanglerja se zdi zanimivo tudi to, da vlada, ki se ne vpleta v gospodarstvo, skupaj s kupcem, ki ponuja manj, raziskuje to uspešno kupčijo SOD. Zato sprašuje vlado, ali je obstajal s tem kupcem, ki je ponujal manj, kakšen dodaten dogovor, za katerega javnost ni vedela.
Kot pojasnjuje Kangler, je namreč vlada pozvala oba sklada, KAD in SOD, da naj prodata delnice Pivovarne Union boljšemu ponudniku. Delnice Pivovarne Union, ki so bile v lasti SOD, so bile 21. decembra prodane Pivovarni Laško po 86.000 tolarjev, kar skladu SOD prinaša 300 milijonov tolarjev več kot bi sicer prejel od konkurenčne ponudbe podjetja Interbrew.