
S programom prodaje delnic Peka so določeni cilji, predmet in metoda prodaje delnic države v družbi, opredeljena pa so tudi potrebna pripravljalna dejanja za začetek prodaje državnega premoženja. Na podlagi sprejetega programa bo mogoče začeti z aktivnostmi za prodajo delnic Peka. Sestala pa se je tudi že komisija za vodenje in nadzor postopka prodaje Peka, ki je na podlagi omenjenega programa prodaja že pripravila besedilo javnega razpisa za prodajo delnic, so povedali na gospodarskem ministrstvu. Razpis naj bi bil predvidoma objavljen v prvi polovici septembra 2001.
Kot je povedala državna sekretarka na ministrstvu za gospodarstvo Mateja Mešl, si bodo na gospodarskem ministrstvu prizadevali za pospešitev postopka prodaje Peka. O pogojih, ki bodo odločilni za prodajo Peka pa je Mešlova dejala, da bodo vsekakor pomembna ohranitev delovnih mest in zagotovitev nadaljnjega obstoja družbe. Mešlova ni želela razkriti ocenjene vrednosti Peka, vsekakor pa je poudarila, da bo država morala navesti resne razloge, če bo premoženje Peka prodajala pod ocenjeno vrednostjo. To bi se zgodilo v primeru, če bi bili pri prodaji odločilni drugi kriteriji kot cena. Mešlova ne izključuje možnosti, da se Peko proda za en tolar, saj se bo cena po njenih besedah oblikovala v pogajanjih.
Na vprašanje, kako komentira zanimanje Peka za nakup nemškega podjetja Afis je Mešlova odvrnila, da gospodarsko ministrstvo s tem uradno ni seznanjeno. Delo uprave je, da razmišlja o prihodnosti družbe, je povedala Mešlova, in dodala, da se ji po njenem osebnem mnenju zdi čudno, da družba, ki vsak mesec išče denar za zagotovitev plač delavcem, razmišlja o taki investiciji.
V Peku sicer z izplačilom julijskih plač niso imeli težav, kot so se pojavljale pri junijskih, saj je Slovenska razvojna družba (SRD) na podlagi sklepa svojega nadzornega sveta in uprave Peku odobrila kredit v skupni višini 400 milijonov tolarjev. Omenjena sredstva bodo v Peku porabili delno za plače, delno pa za obratna sredstva.
Sicer pa bo pred prodajo Peka potrebno izpeljati tudi prisilno poravnavo. Narok za prisilno poravnavo naj bil razpisan konec septembra, pričakuje pa se, da jo bodo upniki potrdili. Za njeno uspešnost sta tako vlada kot SRD že sprejeli sklepe o konverziji svojih terjatev v lastniške deleže. Po potrjeni prisilni poravnavi bosta država in SRD v družbi s 1138 zaposlenimi imela skupaj večinski, 80-odstotni, delež.
Reševanje problematike Peka se po petih mesecih, odkar se je država odločila, da pristopi k reševanju Peka, kot kaže počasi približuje sklepni fazi. V tem času se je vlada najprej imenovala vladno projektno skupino za reševanje Peka, se pogajala z Alpino o pogojih, po katerih bi bilo žirovska družba Peko pripravljena sprejeti ter na koncu ugotovila, da mora družbo prodati skladno z uredbo o postopkih prodaje in drugih oblikah razpolaganja z državnim premoženjem na javnem razpisu.