
Petrol je za 1,7 odstotka ali 2,5 tolarja pocenil dizelsko gorivo, ki poslej stane 144,5 tolarja za liter. Za 3,2 odstotka ali 2,7 tolarja pri litru se je znižala tudi cena ekstra lahkega kurilnega olja, ki bo po novem stal 82 tolarjev. Ceno dizelskega goriva je na svojih bencinskih servisih spremenil tudi OMV Istrabenz, cena kurilnega olja na omenjenih bencinskih servisih pa bo predvidoma znana v sredo.
Tudi v preteklih 14 dneh se je nadaljevalo padanje svetovnih cen naftnih derivatov. Najnižji padec so dosegle svetovne cene motornih bencinov, njihove slovenske prodajne cene pa, zaradi hkratnega povečanja tečaja ameriškega dolarja, ostajajo nespremenjene. Padanje svetovnih cen naftnih derivatov se bo kratkoročno umirilo, menijo v Istrabenzu. Možna so tudi manjša povišanja cen, predvsem če se bo pred splošnim prehodom na enotno evropsko valuto ameriški dolar še naprej krepil.
Kot je znano, uredba o oblikovanju cen naftnih derivatov, ki je začela veljati v soboto, 24. novembra, do 31. januarja 2002 leta podaljšuje dosedanji mehanizem oblikovanja cen motornih bencinov in dosedanjo višino marže naftnih trgovcev, ki je omejena na 13 tolarjev pri litru prodanega bencina. Model, po katerem se od spomladi leta 2000 prodajne cene motornih bencinov oblikujejo vsakih 14 dni predvsem glede na gibanje cen naftnih derivatov na mediteranskih borzah ter tečaj dolarja v primerjavi s tolarjem, se je po mnenju vlade pokazal kot ustrezna rešitev za oblikovanje omenjenih cen na slovenskem trgu.