
Združenje delodajalcev Slovenije (ZDS) je ministrstvu za delo posredovalo svoje pripombe na predlog zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, ki naj bi v veljavo stopil v začetku prihodnjega leta. Trend staranja prebivalstva, ki predstavlja izziv celotni Evropi, je prisoten tudi pri nas, zato se zavedajo pomembnosti sprejetja pokojninske reforme. Tako vladi med drugim predlagajo zvišanje najvišje pokojninske osnove za odmero pokojnine in višje finančne spodbude delodajalcem za zaposlovanje starejših.
Kot opozarjajo, bodo predvsem majhna in srednja podjetja zaradi prilagoditve delovnih pogojev in delovnih mest ob poviševanju upokojitvene starosti in dodatnih sredstev za dodatno usposabljanje in izobraževanje zaposlenih potrebovala dodatno finančno podporo v obliki subvencij in davčnih olajšav. Konkretno bi delodajalec po njihovem predlogu za delavce, ki so že dopolnili 60 let, plačeval prispevek delodajalca za pokojninsko in invalidsko zavarovanje največ v višini 50 odstotkov tega prispevka.
V združenju menijo še, da je predlagana višina prispevka delodajalca za obvezno pokojninsko zavarovanje v višini 10,55 odstotka bruto plače previsoka in pomeni preveliko obremenitev dela pri delodajalcih, ki zaposlujejo delavce na tistih delovnih mestih, za katera je določena obvezna vključitev v dodatno pokojninsko zavarovanje.
Opozarjajo tudi, da ostajajo osnove za plačevanje prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje še naprej neomejene, zato bo pri marsikaterem zavarovancu razmerje med neto pokojnino in neto plačo padlo pod 60 ali celo pod 50 odstotkov. Zato v ZDS predlagajo zvišanje najvišje pokojninske osnove za odmero pokojnine na znesek najmanj v višini petkratnika najnižje pokojninske osnove.
Staranje delovne sile je dejstvo. Čas je, da se temu prilagodimo!
V okviru projekta Staranje delovne sile je Združenje delodajalcev Slovenije v letih 2007 in 2008 s partnerji iz Avstrije, Madžarske, Hrvaške, Češke in Slovaške pripravilo raziskavo o izzivih aktivnega staranja. Raziskava je pokazala, da nadaljevanje dela po 60. letu v omenjenih državah ne bi smela biti izjema, temveč pravilo. Obenem to ne bi smelo predstavljati bremena za podjetje ali delavca, temveč priložnost. Delodajalci bi tudi morali uvesti več ukrepov, s katerimi se bodo prilagodili potrebam starejših delavcev, saj bodo ti predstavljali vse večji delež delovne sile.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.