Gospodarstvo

Zaradi stavke v jeseniški Hidrii Rotomatiki delajo Idrijčani

Jesenice, 11. 04. 2011 06.55 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Začela se je stavka nekaterih delavcev jeseniške Hidrie Rotomatike. Zahtevajo zvišanje osnovnih plač in ureditev varnih pogojev dela. Delodajalec, ki je iz idrijskega obrata pripeljal nadomestne delavce, meni, da stavka ni upravičena.

Osrednja zahteva je dvig plač za proizvodne delavce s 593 evrov na 748 evrov in sorazmeren dvig plač v drugih plačilnih razredih. Zahtevajo tudi izplačilo 100 evrov lokacijskega dodatka, takojšnjo ureditev delovnih pogojev glede zdravju škodljivih snovi in ureditev prezračevalnega sistema.

Delavci dopoldanske izmene v jeseniški Hidrii Rotomatiki razen redkih izjem stavkajo, vendar delo v podjetju teče, saj je delodajalec s službenimi vozili pripeljal delavce iz obrata v Spodnji Kanomlji pri Idriji in najel varnostno službo, tako da je stavba obkrožena z varnostniki, je povedala predsednica Sindikata Neodvisnost Gorenjske in članica stavkovnega odbora v Hidrii Rotomatiki Milena Koselj Šmit.

Po prepričanju sindikalistov gre pri "nadomestnih delavcih" za kršitev zakonodaje, zato so obvestili inšpektorja za delo. Kot je pojasnila Šmitova, so stavkajoči delavci v jedilnici, na njihovih strojih delajo drugi. "To je unikum v slovenskem prostoru in je očitna kršitev delovne zakonodaje," je prepričana. Na Inšpektoratu RS za delo so pojasnili, da so na podlagi prijave domnevnih kršitev v zvezi s stavko v Rotomatiki uvedli inšpekcijski nadzor, ki pa še ni zaključen. Za podajanje strokovne razlage delovnopravne zakonodaje je sicer pristojno ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve.

Po zagotovilih predsednika stavkovnega odbora Andreja Robiča sicer stavkovne zahteve podpirajo praktično vsi člani sindikata Neodvisnost, ki jih je po njegovih besedah okrog 90 od 120 vseh zaposlenih v jeseniški izpostavi podjetja. Stavkali bodo vse do izpolnitve zahtev, ob čemer velja, da so se pripravljeni pogajati z vodstvom, "ki zaenkrat za to ni pokazalo velikega interesa".

Delodajalec je iz obrata v Idriji pripeljal delavce, ki delajo namesto stavkajočih.
Delodajalec je iz obrata v Idriji pripeljal delavce, ki delajo namesto stavkajočih. FOTO: Miro Majcen

Vodstvo podjetja prepričano, da je stavka neutemeljena

Vodstvo Hidrie Rotomatike meni, da je današnja stavka neupravičena. Sporočili so: ''Proizvodnja lamel na jeseniški lokaciji Hidrie Rotomatike danes poteka nemoteno kljub stavki, ki se je v dopoldanski izmeni udeležuje 16 od skupno 169 zaposlenih.'' Pojasnili so, da je vodstvo Hidrie Rotomatike dolžno zagotoviti pravočasne dobave kupcem in preprečiti finančni izpad, ''zato je zaradi napovedane stavke na jeseniško lokacijo prerazporedilo manjše število zaposlenih iz Hidrie Rotomatike v Spodnji Idriji, kar je popolnoma skladno z veljavno zakonodajo. Vodstvo Hidrie Rotomatike meni, da je današnja stavka neupravičena, odklonilno stališče do stavke, ki jo je sklical nereprezentativni sindikat Neodvisnost KNSS, so prejšnji teden pisno izrazili tudi trije reprezentativni sindikati, ki delujejo v Hidrii Rotomatiki.''

Hidria je eno redkih slovenskih podjetij, ki redno izplačujejo božičnico. Vsi zaposleni v Hidrii Rotomatiki so božičnico prejeli tudi v letih 2008 in 2009, ki sta bili zaradi gospodarske krize za Hidrio poslovno izjemno težki leti. Poleg tega lahko potrdimo, da se naše osnovne plače gibljejo nad branžno kolektivno pogodbo. Direktor Dušan Lapajne

Po njihovih trditvah "je Hidria vselej, tudi v najbolj kriznem obdobju, v celoti spoštovala vse panožne kolektivne pogodbe, redno izplačevala plače, regrese, božičnice in druge bonitete v vseh družbah znotraj korporacije, tudi v jeseniški lokaciji Hidrie Rotomatike. V času povečanega obsega dela tako tudi danes redno izplačuje vse dodatke, nadure in dodatne stimulacije pri osebni oceni, v skladu z dogovorjenimi višinami.'' Vodstvo Hidrie Rotomatike meni, da stavka, ki jo je sklical nereprezentativni sindikat Neodvisnost KNSS na Jesenicah, ni pravi način za urejanje razmerij med zaposlenimi in delodajalcem.

Hidria Rotomatika kot delodajalec skupaj z reprezentativnimi sindikati že od aprila 2010 uspešno vodi socialni dialog pri pogajanjih za sklenitev nove podjetniške kolektivne pogodbe, so poudarili. Tako je bil že na zadnjem krogu pogajanj konec marca določen naslednji termin za nadaljevanje pogajanj, 19. april. ''Na pogajanjih bo v skladu z že sprejeto dinamiko aktivnosti sprejet eden izmed predlaganih modelov usklajevanja plač, s čimer se bodo predvidoma končala pogajanja za kolektivno pogodbo. Vodstvo Hidrie Rotomatike je v petek, 8. aprila, na usklajevalni razgovor glede nastalih razmer pozvalo tudi predstavnike nereprezentativnega sindikata Neodvisnost KNSS, ki pa so ga predstavniki stavkovnega odbora zapustili, ne da bi prisluhnili argumentom delodajalca.''

Tako ostro zavračajo ''neresnične navedbe predstavnikov stavkovnega odbora, po katerih naj bi bil zaradi današnje prerazporeditve manjšega števila zaposlenih iz spodnjeidrijske lokacije na jeseniško kršen 14. člen Zakona o stavki, saj Hidria Rotomatika, da bi omogočila nemoten potek dela, ni zaposlovala novih delavcev, pač pa jih je le prerazporedila znotraj podjetja ter tako v skladu z načeli dobrega gospodarja preprečila, da bi stavka ogrozila izpolnjevanje pravočasnih dobav kupcem, velikim mednarodnim korporacijam,'' so dodali.

'Strpen dialog lahko tudi tokrat razreši vsa odprta vprašanja'

Na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) nasprotno ocenjujejo, da stavka v Rotomatiki ni prava pot za razreševanje razhajanj med stavkajočimi delavci in vodstvom podjetja. "Pogajanja o podjetniški kolektivni pogodbi so že dalj časa v teku in so trenutno v zaključni fazi. Zato pozivamo obe strani, zlasti pa sindikalno stran, da si maksimalno prizadevata za uspešen zaključek teh pogajanj, v okviru katerih so rešljive tudi stavkovne zahteve," so zapisali v sporočilu za javnost.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (22)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

dajns
11. 04. 2011 20.54
NAJ DELAVCI Z JESENIC STOPIJO V KONTAKT Z GOSPODI ,KI SO MASIRALI FINANČNIKA PRIMORJA.BO TAKOJ BOLJŠI.24UR BI LAHKO PRIŠLI V KAMNJE NA VIPAVSKEM SI OGLEDAT VILO SVETLIKA.DA DOL PADEŠ
vidaw
11. 04. 2011 20.48
TALE PRESVETLI IMA SEDAJ PREVEČ DELA Z REFORMAMI, KOT DA POMAGA ŽLAHTI. NAJBOLJE, DA SPAKIRATA OBA.
volek
11. 04. 2011 18.58
Adiii, zavedaj se da je Edvard Svetlik firmo, ki so jo delavci gradili več desetletij kupil za drobiž. Verjetno firma sama sebe odplačuje, kot večina sprivatiziranih podjetij v Sloveniji. Zato tudi ni denarja za večje plače, posodabljanje proizvodnje, nove tehnologije, nova delovna mesta. Zahvalimo se za to g. Kučanu in Drnovšku. Srebrnina je ostala v naši lasti, hahaha.
Adiiiii
11. 04. 2011 18.15
Če ne bi prišli Idrijčani pa bi pač prišli Kitajci, oziroma še bolj verjetno cela firma bi šla na Kitajsko, takšen je pač današnji svet. Kakšne pametne rešitve za ta problem pa še žal nisem slišal!
minnaema@yahoo.com
11. 04. 2011 17.41
Eh tako hude represije" nebi se smele dogajati, saj je v dogovarjanjih in sporazumevanjih MOČ USPEHA. Novo tudi začasno- delovno silo-je v današnjih časih vedno lahko udobiti, ker je veliko rezerve-beri ljudi, ki se jim krši 66.čl.Ustave RS a navkljub "da ima v esplicitnosti močnejša stran MACHT" bi bilo potrebno v sinergiji reševati nestrinjanja-ne pa tako kakor se vse to dogaja !
gremobanda
11. 04. 2011 17.33
včasih so takim rekli STAVKOKAZI ali po domače .....
nikhrast
11. 04. 2011 16.40
Je potekla pogodba med sindikatom in podjetjem ali je to divji štrajk? Če je divji štrajk, potem imajo lastniki pravico zapreti delavce ven, "lock-out", in pripeljati nadomestno delovno silo. Pa kaj je delal sindikat, kako se je pogajal s kompanijo, štrajk je zadnja poteza.
crnkamn
11. 04. 2011 15.32
Osrednja zahteva je dvig plač za proizvodne delavce s 593 evrov na 748 evrov in sorazmeren dvig plač v drugih plačilnih razredih. Zahtevajo tudi izplačilo 100 evrov lokacijskega dodatka, takojšnjo ureditev delovnih pogojev glede zdravju škodljivih snovi in ureditev prezračevalnega sistema. andrej bergant stavka neupravičena...pakje živijo teli gospodje pred 14dnevi sem dobil pogodbo za tri mesece 519eur bruto piše na pogodbi No poglejte kaj zahtevajo delavci: posteno placo za posteno delo ter ureditev delovnih pogojev. Ce je to za nase tajkune in izkoriscevalne krvosese prevec, pol bol da se odselijo na kitajsko, ker edino tam in v afriki bodo lahko se nekaj let z suznjelastnisko logiko folku dajal usrano placo pod nezivljenskimi delovnimi pogoji.
b77
11. 04. 2011 13.19
sindikat naj vam da delo in plače!
volek
11. 04. 2011 12.38
Ivan pridi na pomoč. Pri meni stavkajo. Ti kot minister za delo boš pa ja priskočil na pomoč svojemu bratu. Lep pozdrav v Ljubljano Tvoj Edvard Svetlik.
korintos1
11. 04. 2011 12.13
Študentje, to je prilika za zaslužek. Študentski servisi se že pogajajo.
Andrej Bergant 1
11. 04. 2011 12.05
ma sej tole med novicam komaj najdeš a je tud tu lastni kateri od svetlikov...
Andrejček
11. 04. 2011 11.56
ma kakšna stavka glavni transformator za štrom odklopat pa je pa naj dela če lohka :)
lepota in zdravje
11. 04. 2011 11.31
pripravnik: ja res je,sorodnik Svetlika
Brabus
11. 04. 2011 11.25
A je pršu Brezovar? Potem iz tega nebo nič.
pripravnik
11. 04. 2011 11.22
Ali ni lastnik Hidrije na Jesenicah en sorodnik, od ministra, ki je MALO DELO spisal.
Andrej Bergant 1
11. 04. 2011 10.50
stavka neupravičena...pakje živijo teli gospodje pred 14dnevi sem dobil pogodbo za tri mesece 519eur bruto piše na pogodbi pa tudi ti delavci iz idrije so bolj za okras stroji kar jih dela delajo z pol zmogljivosti ker niso sposobni tagega tempa baje da v idriji vsaj tako pravijo sodelavci ki so bili tam delajo stroji tako počasi-kot da bi bil na dopustu, pa tudi po obrazih se mi zdi da je nekj študentov vmes inženske pa ne da bi jih podcenjeval ampak to ni delo za njih.druga plat te burleske so varnostniki g7 ki varujejo objekt na jesenicah-že dva meseca brez plač....
przelmuding
11. 04. 2011 09.45
Ti stavkajoči so si sami krivi, se vidi kakšni nesposobneži vodijo stavko. Ko so začeli stavkati bi morali onemogočiti prihod v podjetje vsem ,ki tam niso zaposleni pa do tega ne bi prišlo.
korintos1
11. 04. 2011 09.13
S tem se naj ukvarja Semolič. To naj reši če zna.
POLIGRAF
11. 04. 2011 08.45
Idrci so knapi....! Doma se ne upajo štrajkat !