Zaposleni so že včeraj za cel dan zablokirali palermsko pristanišče. Zaprtje letališča pa bo lahko imelo usodne posledice za Sicilijo, saj je palermsko letališče edina še odprta zračna pot do otoka. Letališče v mestu Catania, ki leži ob vznožju Etne, je namreč od preteklega tedna zaprto zaradi vulkanskega prahu.
Fiatovi zaposleni že od začetka oktobra z raznimi protestnimi akcijami izražajo nestrinjanje z zapiranjem tovarn in odpuščanjem delavcev. Stavke, protestni shodi in blokade se vrstijo po vseh italijanskih mestih, kjer ima Fiat svoje obrate. Od preteklega tedna pa okoli 1800 zaposlenih vztraja pri zasedbi tovarne v kraju Termini Imerese na Siciliji, da bi preprečili odpremo avtomobilov, ki so bili pripravljeni za prodajo. V soboto je prišlo tudi do incidentov, saj so razburjeni delavci nekaj avtomobilov celo zažgali.
"Od države zahtevamo, da se aktivno vključi v reševanje naše tovarne. Z zaprtjem tovarne bomo prisiljeni k emigraciji, saj v tem delu Sicilije ni drugih zaposlitvenih možnosti," je dejal eden izmed stavkajočih delavcev. Kot je znano, je vodstvo je v programu prestrukturiranja, ki naj bi italijanski koncern izkopalo iz hude krize, predvidelo odpustitev 8100 zaposlenih in zaprtje tovarne na Siciliji.
Sindikati napovedujejo stavke
S petkovo stavko želijo kovinarji opozoriti na težak položaj 8000 delavcev Fiata, ki jih namerava podjetje zaradi hude finančne krize prihodnjih mesec odpustiti. V soboto bodo ves dan stavkali italijanski novinarji, zato naslednji dan ne bodo izšli časopisi. Od sobote do nedelje zvečer bodo stavkali zaposleni na italijanskih železnicah, 29. novembra pa bodo na vrsti uslužbenci mestnega prometa.