Gospodarstvo

Stavkajoči že brez tretjine plače

Zreče, 09. 04. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Stavkajoči delavci Cometa so zaradi stavke, s katero so pričeli pred dobrim tednom, že izgubili tretjino aprilske plače.

Stavkajoči delavci zreške tovarne umetnih brusov so že izgubili tretjino aprilske plače, saj je stavka interesna in ne bo plačana.

sprejeta delavska ustava
sprejeta delavska ustava FOTO: POP TV

Ker je 150 stavkajočih delavcev, članov sindikata KNSS - Neodvisnost včeraj prepovedalo upravi Cometa vstop v podjetje, se pogajanja med pogajalsko skupino in vodilnim v podjetju danes niso nadaljevala.

Prav tako je trgovanje z delnicami Cometa še vedno ustavljeno, ker uprava nima dostopa do borzno informacijskega sistema, je povedal poslovni sekretar podjetja Zdravko Ivačič.

Delavcem, ki ne sodelujejo v stavki, se je v proizvodnji pridružilo še osem doslej stavkajočih delavcev, vse več pa je tudi zahtev, da se delo v proizvodnji omogoči tudi delavcem iz servisnih služb.

Župan občine Zreče se je sestal z upravo Cometa

Na lastno pobudo se je z upravo Cometa danes sestal tudi župan občine Zreče Jože Košir, ki se je pred tem seznanil tudi s stališči stavkovnega odbora. Skupaj z upravo je preučil razmere znotraj kolektiva, vpliv stavke in njene možne dolgoročne vplive kolektiv in zaposlene kot tudi na širšo okolje od koder prihajajo delavci.

Košir je izrazil obžalovanje, da je stavkovni odbor z nezakonitim ravnanjem ogrozil tudi nadaljevanje pogajanj. Izrazil je upanje, da bodo stavkajoči svojo napako čimprej spoznali in v svojem interesu, interesu podjetja in v interesu širše skupnosti nezakonitosti odpravili. Uprava Cometa pa je tudi danes pozvala delavce, da pridejo na delo in s tem čimprej preprečijo povzročanje nadaljnje škode.

Zahteva po dvigu plač za vse delavce

Kot je že znano, stavkajoči delavci od uprave družbe zahtevajo izpolnitev petih stavkovnih zahtev. Najbolj se zatika pri povišanju plač. Uprava Cometa namreč predlaga uvedbo motivacijskega sistema, kar bi vsakemu delavcu prineslo med 7000 in 9000 tolarjev višjo mesečno plačo oz. bi bilo podjetje na letni ravni obremenjeno z dodatnimi 160 milijoni tolarjev. Delavci pa zahtevajo dvig plače v vseh tarifnih razredih, ki ne dosegajo zakonskega minimuma.

Vodstvo Cometa se je odločilo, da v mariborski Swaty začasno preseli tisti del proizvodnje, ki bo omogočil pravočasno izpolnitev sprejetih naročil. Comet je namreč podjetje, ki ne proizvaja na zalogo, zato vsa naročila kupcev morajo biti pravočasno izpolnjena. Kljub selitvi proizvodnje pa uprava podjetja za zdaj ne razmišlja o odpuščanju delavcev.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10