Protestnike je danes podprl tudi predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije ZSSS Dušan Semolič, ki je dejal, da naj vztrajajo pri svojih zahtevah. Predstavniki podjetja so večkrat dejali, da je stavka nezakonita in da bodo vložili tožbo. Jutri naj bi se delavcem pridružilo tudi okoli 150 tovornjakarjev, ki podpirajo njihove zahteve.
Stavka je nezakonita
Vodstva vseh treh družb so storila vse, kar je bilo v njihovi moči, da bi dosegla razumen kompromis, ki bi stavko preprečil, niso pa mogla sprejeti stavkovnih zahtev, ki so neskladne z rezultati poslovanja v trenutnih gospodarskih razmerah, so zapisali v sporočilu za javnost.
“Stavkovne zahteve pomenijo povišanje stroškov dela za 25 odstotkov, česar pa uprave v zaostrenih pogojih poslovanja in glede na rezultate poslovanja ne morejo sprejeti. Uprave ocenjujejo, da je neodgovorno sprejemati obveznosti, ki jih ne bi mogle izpolniti ali bi s tem ogrozile poslovanje družb,” so še poudarili. Dejali so še, da so stavkovnemu odboru podali predlog o delnem nadomestilu manj izplačanega dela plač iz naslova delovne uspešnosti za določeno obdobje in vplačilo 25 evrov mesečno na vsakega zaposlenega iz naslova dodatnega prostovoljnega pokojninskega zavarovanja. Stavkovni odbor kompromisnega predloga ni sprejel in je vztrajal pri svojih zahtevah.
V podjetju so še zapisali, da so prejemki zaposlenih nadpovprečni v dejavnosti. Menijo, da gre pri stavki za interesno stavko in ne za stavko zaradi kršitve pravic delavcev, zato stavkajoči ne bodo upravičeni do plače oziroma nadomestila plače za ves čas trajanja stavke. Trdijo, da je prejemek voznika 1.827 evrov (kar predstavlja 20 odstotkov nad dejavnostjo), povprečna bruto plača voznika 1.224 evrov (19,4 odstotka nad dejavnostjo), povprečna neto plača voznika pa je 840,36 evra.
Pogajanja pozno v noč
Predstavnik sindikata prometa in zveze Viator & Vektor Mirko Drača je danes za 24ur.com dejal, da se niso dogovorili z upravo. Pogajanja so bila v četrtek namreč pozno zvečer tudi prekinjena. “Dopuščamo možnost dogovora,” vendar izgleda, da je zelo malo možnosti, da se bodo dogovorili pred 12. uro, ko je napovedana stavka, je o pogajanjih še dejal predstavnik sindikata Drača. Poudaril je še, da so dobili vtis, kakor da bi bil pogajalski skupini s strani uprave podjetja vzet mandat za nadaljnja pogajanja.
Edini dogovor, ki so ga dosegli, je bil, da bi delodajalec delavcem izplačal 25 evrov na zaposlenega za dodatno prostovoljno pokojninsko zavarovanje, druge stavkovne zahteve, med njimi tudi zahteva za zvišanje plače za 150 evrov, ostajajo še vedno nedorečene.
Zaposleni dobili jasna navodila
Ob napovedi stavke so zaposleni, med katerimi so tudi vozniki tovornjakov, dobili navodila. Vozniki med stavko ne bodo ostali v tujini, temveč se bodo z vozili vračali nazaj v matično podjetje, ki je na Rudniku v Ljubljani. Naročnikom bodo v izogib večji gospodarski škodi poskušali dostaviti tovor. Preostali ne bodo šli na pot in bodo v Ljubljani na parkirišču pred poslovno stavbo Viator & Vektor. Stavkali naj bi tako vozniki kot zaposleni v pisarnah.
Razlog za stavko je poseg v plačo, do katerega je letos prišlo že dvakrat, je pojasnil Drača. Tako naj bi Upravni odbor Skupine Viator & Vektor zaradi zmanjševanja stroškov za pet odstotkov znižal plače v režiji (ukinili naj bi jim postavko za stimulativno delo, znižali plačilo kilometrov nad normo z 0,13 evra na 0,042 in ukinili draginjski dodatek v višini 63 evrov, hkrati pa so jim zamrznili izplačevanje 25 evrov dodatnega prostovoljnega pokojninskega dodatka).
Zahteve že predstavili
Stavkovne zahteve so, da se osnovna plača zviša za 150 evrov, stimulativni del pa se ohrani v višini, kot je bil 1. januarja letos. Delodajalec mora vključno od 1. julija 2009 vplačevati 25 evrov na zaposlenega iz naslova dodatnega prostovoljnega pokojninskega zavarovanja ter 63 evrov draginjskega dodatka na zaposlenega. Zahtevajo tudi, da se nemudoma poračunajo in izplačajo razlike med pripadajočimi in premalo izplačanimi plačami od vključno 1. februarja. Ob izplačilu plač morajo biti obračunani in plačani tudi vsi prispevki za socialno varnost, zahtevajo pa tudi, da delodajalec spoštuje vse delovnopravne in druge predpise, ki vplivajo na položaj delavcev v delovnem razmerju ter delavcem zagotovi varno in zdravo delovno okolje ter jih zavaruje pred žaljivim in nasilnim vedenjem nadrejenih.
Sindkat zahteva tudi, da delodajalec voznikom poleg zgoraj navedenih zahtev za delo ob nedeljeh in praznikih plača 150 odstotkov osnovne plače in izplača 250 odstotkov dodatka na osnovno plačo, če delavcu ne omogoči koriščenja prostih dni najpozneje v dveh mesecih. Za voznike še zahtevajo, da jim bo plačan prevoz na delo in z dela od kraja delavčevega bivališča do kraja opravljanja dela, da se dosledno upoštevajo določbe zakona o delovnem času in obveznih počitkih mobilnih delavcev ter o zapisovalni opremi v vestnih prevozih, obračun in izplačilo dnevnic ter drugih dodatkov v višini in na način, kot je v skladu s pravilnikom ter izplačilo dodatka za več nakladanj in razkladanj v višini 15 evrov na stranko.
Vodstvo si želi razumen dogovor
Že v torek so v Viator & Vektorju sporočili, da se bodo s sindikatom pogajali, ob tem pa so dodali, da si želijo doseči "razumen kompromis, ki mora odsevati gospodarske razmere in poslovne rezultate". Poleg upada povpraševanja naj bi jih prizadela še nelojalna konkurenca in zaposlovanje na črno.
Pred dnevi je glavni izvršni direktor skupine Viator & Vektor Milan Šajn zavrnil navedbe, da so delavcem zmanjšane pravice. "Plače v Viator & Vektorju so višje od povprečja v panogi, delavcem pa pri pogajanjih ponujamo rešitve, ki so skladne z gospodarskimi razmerami, v kateri je družba," je še zatrdil.
KOMENTARJI (82)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.