Kmart ni navadna trgovinska veriga, ampak je za Američane prav takšna legendarna znamka, kot na primer Coca Cola ali McDonalds, poleg tega pa ima 105 let dolgo tradicijo. Podjetje je konec lanskega leta zašlo v težave zaradi slabe praznične prodaje in vse večjih pritiskov konkurenčnih trgovinskih verig, kot sta Target in Wal-Mart. Podjetje se bo skušalo reorganizirati, kar pomeni številna odpuščanja v skupaj 2114 trgovinah z 250.000 zaposlenimi, vodstvo pa upa, da se bodo stečajnega postopka znebili v letu 2003.
Kmart je bil ustanovljen leta 1897 v Michiganu. Analitiki predvidevajo, da bo moralo podjetje zapreti najmanj 500 trgovin. Potem ko so analitiki na Wall Streetu 2. januarja napovedali možnost stečaja Kmarta, je vrednost delnic podjetja padla za 60 odstotkov in so sedaj vredne le 69 centov. Stečaj Kmarta je vplival slabo tudi na številna podjetja, ki so mu dobavljala blago za prodajo. Podjetje Fleming Cos. Inc. je že minuli ponedeljek ustavilo dobavo živil za Kmart, potem ko ta ni do preteklega petka poravnal 78 milijonov dolarjev dolga. Stečaj Kmarta pa pomeni tudi, da bodo konkurenčne verige veleblagovnic, kot je Wal-Mart, prevzele večino njegovega posla.
V vlogi za stečajno zaščito je Kmart navedel 17 milijard dolarjev premoženja in 11,3 milijarde dolarjev dolgov. Med največjimi upniki je Bank of New York, ki ima 2,5 milijarde dolarjev terjatev, sledita pa BankBoston s 120 milijoni dolarjev in Chase Manhattan s 118 milijoni dolarjev. Kmart si je hkrati s stečajem zagotovil dve milijardi dolarjev kredita od Credit Suisse First Boston, J.P. Morgan Chase, General Electric in Fleeta, da obstane nad vodo v času stečaja. Kmart je sodišče zaprosil za pomoč pri takojšnji ukinitvi najemnin za 350 trgovin, ki jih je že zaprl, kar bi mu prihranilo okrog 250 milijonov dolarjev. Poleg tega namerava letos znižati stroške za 350 milijonov dolarjev predvsem z odpuščanjem delavcev.