Janez Pustatičnik, stečajni upravitelj Adrie Airways, se je, kot poroča portal Necenzurirano, osredotočil na Adrijine člane poslovodstva od leta 2016, ko je finančni sklad K4 Invest, ki je obljubljal preporod Adrie, od države kupil nacionalnega letalskega prevoznika, potem pa ga porinil v propad. Ko se je leta 2019 agonija družbe končala, je slednja za seboj pustila za več deset milijonov evrov neporavnanih dolgov do dobaviteljev, lizinških družb, letališč, zaposlenih in drugih upnikov.
Po poročanju portala pa zdaj stečajni upravitelj od Nemcev zahteva plačilo škode, ki so jo povzročili upnikom. Revizija oziroma forenzični pregled poslovanja je namreč pokazal, da so nekdanji direktorji kršili insolvenčno zakonodajo, saj naj bi vedeli, da je Adria insolventna, a niso ukrepali, težave so raje reševali s spornimi računovodskimi triki, zaradi česar so po zakonu odgovorni za plačilo razlike med terjatvami upnikov in premoženjem, ki bo prodano iz stečajne mase.
A po poročanju portala so nemški lastniki za seboj počistili sledi, zato je le malo možnosti, da bi našli in zasegli dovolj premoženja za poplačilo Adrijinih upnikov.
Sicer pa naj bi Nemci denar iz družbe črpali tudi s svetovalnimi pogodbami, zaradi česar jim grozi večletna zaporna kazen. Po poročanju portala naj bi tožilstvo našlo dokaze, da je četverica tujih državljanov s finančnim izčrpavanjem Adrie nezakonito pridobila za 3,5 milijona evrov premoženjske koristi. Do oškodovanja naj bi prišlo pri svetovalnih poslih, s katerimi so Nemci iz Adrie mesečno črpali od 100 do 165 tisoč evrov denarnih sredstev. Za kakšne svetovalne storitve je šlo, ni znano, razkriva portal in še piše, da v omenjena plačila niso bile zajete plače vodilnih, podatkov o teh nakazilih pa Nemci tudi niso razkrivali v letnih poročilih Adrie.
KOMENTARJI (73)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.