Bonitetna hiša i na podlagi svoje baze, ki vključuje več kot 24 milijonov plačil, ugotavlja, da je junija povprečna zamuda pri plačanih računih v Sloveniji znašala 21 dni. To je tri dni manj kot maja in tri dni več kot junija lani, so sporočili iz bonitetne hiše.
Po njihovih podatkih je delež zamujenih računov v Sloveniji junija na mesečni ravni ostal nespremenjen pri 43 odstotkih, medtem ko je ta delež junija lani dosegal 54 odstotkov.
Junija sta po podatkih Agencije RS za javnopravne evidence in storitve (Ajpes) najvišjo raven letos dosegla povprečna dnevna zneska dospelih neporavnanih obveznosti nad pet dni neprekinjeno – pri pravnih osebah je ta znesek dosegel 692,701 milijona evrov, pri samostojnih podjetnikih in drugih fizičnih osebah z opravljanjem registrirane dejavnosti pa 113,678 milijona evrov.

Trend se je nadaljeval tudi julija, ko je povprečni dnevni znesek dospelih neporavnanih obveznosti za pravne osebe dosegel 723,135 milijona evrov, za samostojne podjetnike in druge fizične osebe pa 126,838 milijona evrov, kažejo najnovejši podatki Ajpesa.
Junija je bilo v Sloveniji 6228 pravnih oseb z dospelimi neporavnanimi obveznostmi, kar je največ v letošnji prvi polovici leta. Na najvišjo raven se je povzpelo tudi število samostojnih podjetnikov in drugih fizičnih oseb z opravljanjem registrirane dejavnosti, ki so imele račun blokiran vsaj pet dni. Junija jih je bilo 7762.
Enak trend je bilo zaznati tudi v juliju. Ta mesec je število pravnih oseb z dospelimi neporavnanimi obveznostmi doseglo 6557 oseb, število samostojnih podjetnikov in drugih fizičnih oseb z opravljanjem registrirane dejavnosti, ki so imele račun blokiran vsaj pet dni, pa 8557 oseb.
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.