Predstavniki slovenskega gospodarstva so se danes srečali s premierko Alenko Bratušek. Sklenili so, da delodajalske organizacije do 10. avgusta vladi posredujejo konkretne predloge za zagon gospodarske rasti.
Predsednik Gospodarske zbornice Slovenije Samo Hribar Milič je ob odhodu dejal, da so udeleženci sestanka skupaj ocenili, da trenutno nimamo pogojev, s katerimi bi lahko dosegli gospodarsko rast.
Ker se mnenja vlade in gospodarstvenikov glede potrebnih ukrepov za zagon rasti razlikujejo, obstaja pa volja za sodelovanje, so sklenili, da se še pred koncem avgusta srečajo v približno enaki sestavi. Takrat bodo, kot je dejal Hribar Milič, skupaj skušali sestaviti program ukrepov.
Vlada in gospodarstveniki naj bi se precej strinjali pri oceni razmer, vendar pa po mnenju Hribarja Miliča težava nastaja, ker je v politiki premalo posluha za to, da bo treba popraviti tudi prihodkovno stran. "Najprej pa bo treba začeti z odhodki, z javno upravo na vseh nivojih," je poudaril. Razlikujejo se predvsem pri mnenju, da je treba za gospodarsko rast razbremeniti gospodarstvo, oni pa morajo zagotavljati sredstva za javni sektor, je dejal.
Minister za zdravje Tomaž Gantar je napovedal, da se bodo s predstavniki gospodarstva v prihodnje še večkrat srečali. "Najprej moramo uskladiti poglede, podatke in številke, da vsi vemo, da govorimo o isti stvari," je dodal. Gantar ocenjuje, da se o tem "vse prevečkrat govori na pamet". O konkretnih predlogih in ukrepih naj tako danes ne bi govorili. "Nič nismo govorili, kdo bo na kaj pristal. Dejstvo pa je, da je nekaj treba spremeniti," je še povedal.
Priložnosti v sivi ekonomiji
Da danes niso govorili o konkretnih ukrepih, je zagotovil tudi Hribar Milič. "Na splošno smo povedali, da je veliko priložnosti v sivi ekonomiji," je dejal. Po njegovih ocenah bi z zmanjšanjem sive ekonomije in doslednejšim pobiranjem davkov in prispevkov lahko precej popravili finančno sliko. Ponovil je že znano stališče gospodarstvenikov, da z višanjem obremenitev ne moremo pričakovati višje gospodarske rasti in novih delovnih mest.
S potekom sestanka je bil ob odhodu zadovoljen tudi generalni sekretar Združenja delodajalcev Slovenije Jože Smole, ki je dejal, da takšni sestanki ne morejo rešiti vseh težav, vendar pa je bil danes gotovo narejen prvi korak v tej smeri.
Na sestanku sta bila prisotna tudi minister za finance Uroš Čufer in minister za gospodarski razvoj Stanko Stepišnik, vendar pa nista želela komentirati njegovega poteka.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.