Gospodarstvo

Svet ECB petič zapored dvignil obrestne mere

Frankfurt, 02. 02. 2023 14.21 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Svet Evropske centralne banke (ECB) je petič zapored zvišal osrednje obrestne mere v območju evra. Skladno s pričakovanji jih je tokrat dvignil za 0,5 odstotne točke. Od julija lani jih je skupno zvišal za tri odstotne točke, tako da je glavna evrska obrestna mera na najvišji ravni po novembru 2008.

Osrednji organ denarne politike v evrskem območju je v zadnjih sedmih mesecih obrestne mere dvakrat dvignil za 0,75 odstotne točke in trikrat za 0,5 odstotne točke. Gre za rekordni dinamiko zviševanja cene denarja. Tokratni dvig je bil skladen z napovedmi analitikov.

Obrestna mera za operacije glavnega refinanciranja, ki velja za glavno in je bila do lanskega julija dolgo časa pri nič odstotkih, bo tako po novem 3,0 odstotka, obrestna mera za odprto ponudbo mejnega posojila 3,25 odstotka, obrestna mera za odprto ponudbo mejnega depozita oziroma depozitna obrestna mera, ki je bila dolgo v negativnem območju, pa 2,5 odstotka.

Evropska centralna banka
Evropska centralna banka FOTO: Shutterstock

Svet ECB je ob tem nekoliko posegel v napovedi nadaljevanja zaostrovanja denarne politike, ki ga v sistemu centralnih bank evrskega območja imenujejo normalizacija denarne politike.

Medtem ko je decembra svet zapisal, da bo treba obrestne mere za čimprejšnjo vrnitev inflacije v okvire srednjeročnega cilja ECB "še precej zviševati z enakomernim tempom", je danes ob pričakovanju, da bo obrestne mere v prihodnje še zviševal, navedel, da jih namerava zaradi osnovnih inflacijskih pritiskov marca dvigniti še za 0,5 odstotne točke, "zatem pa bo presodil o nadaljnjem poteku denarne politike".

Inflacija se umirja, čeprav še vedno ostaja visoka

Takšna dikcija bi lahko govorila v prid ugibanjem in pozivom, da bi lahko ECB, podobno kot je to ta teden storila ameriška centralna banka Federal Reserve, nekoliko upočasnila dinamiko zviševanja obrestnih mer.

Inflacija se namreč počasi umirja, čeprav ostaja še vedno visoka, obenem pa so nekoliko ugodnejša od napovedi gospodarskih gibanj in nekateri so pred današnjo sejo opozarjali, da bo svet ECB skušal najti pravo ravnotežje med nadaljevanjem boja z inflacijo in skrbjo za to, da zaostrovanje finančnih pogojev ne bi preveč zavrlo gospodarstva.

Svet ECB bo spodbude denarne politike umikal tudi s postopnim zmanjševanjem portfelja v okviru rednega programa odkupovanja vrednostnih papirjev, ki se bo začelo z marcem. Že decembra je svet odločil, da bo zmanjšanje do konca junija 2023 v povprečju znašalo 15 milijard evrov na mesec, danes pa je sklenil, da bo nadaljnje zmanjševanje določeno postopno.

Predsednica ECB Christine Lagarde
Predsednica ECB Christine Lagarde FOTO: AP

Delna ponovna investiranja glavnice zapadlih obveznic bodo centralne banke evrskega območja izvajale "približno v skladu s sedanjo prakso". Preostali vnovič naloženi zneski bodo razporejeni sorazmerno z deležem unovčenj v vsakem od posameznih podprogramov rednega programa, v okviru podprograma nakupa vrednostnih papirjev javnega sektorja pa bodo "razporejena sorazmerno z deležem unovčenj v vsaki državi ter sorazmerno z deležem nacionalnih in nadnacionalnih izdajateljev".

Pri nakupih podjetniških obveznic bodo medtem preostala vnovična investiranja nagnjena bolj v prid izdajateljem, ki so uspešnejša pri podnebnih prizadevanjih. "Brez poseganja v cilj ECB, da ohranja cenovno stabilnost, bo ta pristop podpiral postopno razogljičenje imetij podjetniških obveznic skladno s cilji pariškega podnebnega sporazuma," so zapisali v svetu ECB.

Pri posebnem programu PEPP, sprejetem v času pandemije covida-19, pa svet ECB ostaja pri napovedi, da nameravajo centralne banke območja z evrom glavnico zapadlih vrednostnih papirjev znova investirati vsaj do konca leta 2024, postopno zmanjševanje portfelja v okviru tega programa pa bo svet ECB upravljal tako, da "se prepreči poseganje v ustrezno naravnanost denarne politike".

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Rafael Kramar
02. 02. 2023 20.55
+1
Dokler bodo šle plače gor, bo šel tudi EUROBOR.
Sickk 2
02. 02. 2023 19.02
+2
Namest evropska bi mogla bit l kot lopovska centrala banka
PATRIOT-SLO
02. 02. 2023 17.22
+1
Saj kaj drugega niti ne znajo. Ekonomije so se učili v vasi butalci. Sivolasa voljkulja ECB si že mane roke.
Mukec
02. 02. 2023 15.35
+3
Država, ki bi spregledala korono bi bila danes 10 let pred ostalimi..
kakorkoliže
02. 02. 2023 15.17
+3
Obresti gor, javni dolg pa že krepko čez 40 milijard in še kar nas zadolžujejo.
Draža
02. 02. 2023 14.44
+15
Kredit za nepotrebno korono, katero so nam jo vsiljevali po nepotrebnem in kredit za orožje v Ukrajini.
2fast4
02. 02. 2023 14.42
+16
kako lepo skrbijo za zapufan narod...
Delavec_Slo
02. 02. 2023 14.34
+14
Spet nimajo denarja, a jim še ni kapnilo! Pa vsi magistri doktorji pamet pa kot kura!
slim386
02. 02. 2023 14.30
+17
Najprej so printali eure kot zmešani, zdaj pa obresti dvigujejo. Bravo ECB
pirnadan
02. 02. 2023 14.52
+9
sej jih printajo še naprej, brez tega je pa ekonomija kaput
IvanJaJo
02. 02. 2023 15.25
+3